22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-29 12:56:50

Survivor'ın eski yarışmacısı Merve Aydın'ın dairesi mühürlendi: Milli basketbolcu karara isyan etti

Milli kadın basketbolcu ve Survivor'ın eski yarışmacısı Merve Aydın'ın dairesi, CHP'li Kadıköy Belediyesi tarafından mühürlendi. Kararın hukuksuz olduğunu ve tarafına herhangi bir tebligat yapılmadığını belirten Merve Aydın, belediyeye isyan etti. Belediyenin barınma haklarına tecavüzde bulunduğunu belirten Aydın, 5 gündür evine giremediğini söyleyerek tepki gösterdi.

Survivor'ın eski yarışmacısı Merve Aydın'ın dairesi mühürlendi: Milli basketbolcu karara isyan etti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı oyuncusu Merve Aydın'ın dairesinin Kadıköy Belediyesi tarafından mühürlediği ortaya çıktı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda milli sporcu Merve Aydın, tarafına herhangi bir tebligat yapılmadığını, sokakta kaldığını söyledi.

'5 GÜNDÜR EVİME GİREMİYORUM'

Aydın, belediyenin usulsüz ve hukuka aykırı mühürleme işlemi yüzünden 5 gündür evine giremediğini belirtirken Kadıköy Belediyesi ise yapılan inceleme sonucunda projeye aykırı bölümler tespit edildiğini, tutanak tutulduğunu ve dairenin boş olması nedeniyle mühürlendiğini savundu.

MAHKEMEDEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Merve Aydın'ın Kadıköy Belediye Başkanlığı hakkında mühürleme işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada İstanbul 13. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

AYDIN: MÜHÜRLEME İŞLEMİ USULSÜZ VE HUKUKA AYKIRI

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, basketbolcu Merve Aydın, kendisine ait dairenin Kadıköy Belediyesi tarafından usulsüz mühürlendiğini ileri sürdü. Merve Aydın konuya ilişkin Twitter'daki resmi hesabından şu açıklamada bulundu:

Merve Aydın

"Kadıköy Belediyesi'nin usulsüz ve hukuka aykırı mühürleme işlemi yüzünden 5 gündür evime giremiyorum. 22 Ocak günü antrenmandan döndüğümde kapımın Kadıköy Belediyesi tarafından hiçbir tutanak, idari karar ve zapt olmaksızın mühürlenmesi yüzünden bu karlı hava dışarıda kalmak zorunda bırakıldım. Evimde hepinizin zaman zaman yaptığı üzere boya-badana, fayans ve mutfak dolabı değişimi gibi ufak ve ruhsata tabi olmayan tadilatlar yaptırıyordum."

'BARINMA HAKLARIMA TECAVÜZDE BULUNMUŞLARDIR"

"Edindiğimiz bilgiye göre, hakkımda yapılan asılsız şikâyet üzerine Kadıköy Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri doğrudan bir başkan yardımcısının emri üzerine hiçbir araştırma-inceleme yapmaksızın, olay yerinde mühürleme zaptı tutmadan ve tarafıma herhangi bir idari karar tebliğ etmeden evimi mühürlemiş, anayasal hakkım olan mülkiyet ve barınma haklarıma tecavüzde bulunmuşlardır."

"BENİ BU SOĞUKTA EVİMDEN MAHRUM BIRAKMASI KABUL EDİLEMEZ"

"Yapılan işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması için avukatımla yasal süreci başlattık. Ayrıca hiçbir inceleme ve delile dayanmayan bu hukuksuz işlemin tüm sorumluları hakkında görevi kötüye kullanma ve hürriyeti tahditten suç duyurusunda bulunacağım ve tazminat talep edeceğim.

Belediyenin sebepsiz yere, araştırmadan, kanuna kurallara uymadan mülkiyet hakkımı kısıtlaması kabul edilemez. Beni bu soğukta evimden mahrum bırakması kabul edilemez. Yetkililerin bir an önce bu hukuksuzluğun karşısında tavır almasını ve gerekeni yapmasını talep ediyorum."

"BELEDİYENİN USULE AYKIRI DAVRANDIĞI RAPOR ALTINA ALINMIŞTIR"

"Yaklaşık 1.5 yıl kadar önce de aynı kişinin asılsız şikayeti üzerine tarafıma haksız yere 22 bin küsür TL para cezası kesilmişti. Yargı yoluna başvurmamız üzerine İstanbul 11. İdare Mahkemesi'nin 20201637 Esas sayılı dosyasında yapılan bilirkişi incelemesi neticesinde Kadıköy Belediyesi'nin tarafıma haksız yere para cezası kestiği ve usule aykırı davrandığı rapor altına alınmıştır. Bugün de benzeri durumla karşı karşıyayım. Adaletine inandığım Yüce Türk yargısı nezdinde hakkımı aramaya devam edeceğim."

Vatandaşlardan gelen şikâyet üzerine yapının incelendiğini belirten Kadıköy Belediyesi, projeye aykırı bölümler tespit edildiğini ve dairenin boş olması sebebiyle mühürlendiğini savundu.

30 GÜN SÜRE VERİLDİ

Yapı inceleme ve tespit tutanağının inşaat mahalline tebliğ edildiği, bir aylık yasal sürede yapının ruhsata uygun hale getirilmediği, boya-badana ve tamirat işlemlerine devam edildiği iddia edildi. Söz konusu daireyle ilgili Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı bölge mühendislerinin "işgal" belirlediğini, mühürleme işleminin de söz konusu dairenin boş olması nedeniyle gerçekleştirdiği öne sürüldü.

KADIKÖY BELEDİYESİ'NİN SAVUNMASI ALINACAK

Merve Aydın, İstanbul 13. İdare Mahkemesi'ne, Kadıköy Belediyesi'nin söz konusu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.

27 Ocak 2022 tarihli mahkeme kararında, yeni bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına, belediyenin savunmasının alınmasına karar verildi. Ayrıca mahkeme, dava ile ilgili bilgi ve belgelerin tamamının hazırlanmasını talep etti.

MERVE AYDIN KİMDİR?

Guard pozisyonunda oynayan basketbolcu Merve Aydın, 152 kez milli takım formasını giydi. Mersin Büyükşehir Belediyespor'da yetişen tecrübeli isim İstanbul Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Hatay Büyükşehir Belediyespor takımlarında forma giydikten sonra 2019-20 sezonunda Fransa'da Nantes Reze Basket daha sonra ise 2020-21 sezonunda İspanya'da Nissan Al-Qazeres Extremadura takımlarında oynadı.

Kariyerinde 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu ile 2 U20 Avrupa Şampiyonası Bronz madalyası kazanan Merve Aydın, 2021 yılında Acun Ilıcalı’nın sunduğu Survivor isimli programda yarışmacı olarak katılmıştı.

Etiketler