2014-10-30 18:47:00

Taner Yıldız'dan maden şirketine cevap 'Burası bir doğal afet değil'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Ermenek'te yaşanan maden kazası ile ilgili olarak, "Burası bir doğal afet değil. Doğal afet olmayan yerde kusur var demektir" dedi.

Taner Yıldız'dan maden şirketine cevap 'Burası bir doğal afet değil'
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Karaman Ermenek’te maden kazası yaşanan işletmede yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suyun ocak dışına çıkartılmasıyla alakalı çalışmaların, çamur ve tahkimatla beraber sınırlandırıldığını anımsatan Yıldız, yaklaşık 7-8 metrelik bir çamur tabakasının atılması gerektiğini söyledi. Bunun için dün montajı yapılan ahtapotun raylar üzerinden kenara çekildiğini ve rayların çalışmasının sağlandığını ifade eden Yıldız, raylar üzerindeki çamurun dışarı atıldığı bilgisini verdi.

Nefeslik bölümünde suyun deşarjıyla alakalı çalışmaların devam ettiğini bildiren Yıldız, şöyle konuştu:

"2 ayrı noktadan ocağa müdahale edebiliyorduk. Daha farklı, artı neler yapabiliriz diye arkadaşlarımızla, sayın bakanımızla yapmış olduğumuz toplantılarda dışarıdan, tepenin daha da arkasından ayrı bir sondaj vurma ihtiyacı hissettik ve MTA'nın sondaj ekipleri Beypazarı'ndan yola çıktılar. Bu, yaptığımız çalışmalara mani olacak bir şey değil. 3. bir noktada bu çalışmayı yürütmek üzere ve en dip noktadaki su veya çamurun 3. bir yolla dışarı atılmasına dönük bir işlem. Ama bu en az 3-4 günlük bir işlem. Çünkü 170 metreden dağdan gireceğiz ve direkt bir sondajla beraber ayrı bir müdahale noktası daha oluşturacağız. Dolayısıyla 3 ayrı noktadan operasyonumuz sürmüş olacak. Çalışmalar inşallah gece boyunca da devam edecek."

Yıldız, "Özellikle eğer bir sel felaketi, bir deprem gibi elimizde bulunmayan nedenlerden dolayı bir işlem olmuşsa, 'Bu doğal afettir' deriz. Ama burası bir doğal afet değil. Bu yüzden doğal afet olmayan yerde kusur var demektir" şeklinde konuştu.

"Doğal afet değil"

Yıldız, işletme sahibinin olaya ilişkin "doğal afet" benzetmesinin hatırlatılması üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hiç kusura bakmasın bu bir afet falan değil. Her şeyi kamuoyuyla doğru bir şekilde paylaşmamız lazım. Özellikle sel felaketi, deprem gibi elimizde bulunmayan nedenlerden dolayı bir işlem olmuşsa 'bu, doğal afettir' deriz ama burası bir doğal afet değil. Dolayısıyla doğal afet olmayan yerde kusur var demektir. Kusur kimdedir? Bunun adli, idari soruşturmaları yapıldıktan sonra netleşir. Şimdiden bir şey söylememiz doğru olmaz ama buraya bir doğal afet tanımlaması yapmak olayı geçiştirmek anlamına gelir. Bakanlıklarımız bu tarz bir düşünce içinde değildir. Şu anda işçi kardeşlerimizin oradan çıkartılmasıyla alakalı işlemlere yoğunlaştık ama bu tür konular gündeme geldikçe de tabii ki biz bunun cevabını veririz."

Olayın tam tespit edilemeyen ama duvardaki veya tavandaki yarılmayla suyun oraya güçlü bir şekilde yönelmesiyle gerçekleştiğinin anlaşıldığını dile getiren Yıldız, "Oraya tam olarak girdikten, içeriyi temizledikten sonra bununla alakalı bir teşhis koyabiliriz" dedi.

Madendeki olayın "kullanılmayan bir galeride biriken suyun çökmeye yol açması şeklinde gerçekleştiği" yönündeki değerlendirmelerin anımsatılması üzerine Yıldız, "Muhtemeldir. Bu da alternatifler arasında ama direkt bu teşhisi koymuş değiliz" diye konuştu.

"Çamurda ilerlemek çok güç"

Bakan Elvan da özellikle yer altında kaza sonrası müthiş bir yıpranma söz konusu olduğunu söyledi.

Tahkimatlarda da önemli bir yıpranma yaşandığını dile getiren Elvan, şöyle konuştu:

"Su patlaması neticesinde oluşan çok yoğun bir çamur tabakasının toplanması ve bunun yüksek mertebelerde olması çalışmaların biraz daha uzayacağını gösteriyor. Bu koşullarla gitmesi halinde ilerlemelerin biraz daha yavaş olacağını görüyorum. Tabi önümüzdeki yapı neye çıkar, nasıl bir sonuçla karşılaşırız, şu anda bir şey söylemek mümkün değil ama çamurda ilerlemek takdir edersiniz ki oldukça güç. Şu anda arkadaşlarımız bir anlamda çamurda ilerlemeye gayret ediyorlar. Tüm malzemeleri oradan boşaltmaya çalışıyorlar ama belki birkaç metre sonra rahatlama olması halinde daha hızlı ilerleme söz konusu olacak. Şu anki yapı itibarıyla ilerlemenin daha yavaş olmak zorunda olduğunu, özellikle yeraltında çalışan arkadaşlarımızın güvenliğini de dikkate aldığımızda, çalışmanın biraz daha yavaş bir şekilde ilerlemek zorunda olduğunu ifade etmek istiyorum."

Elvan, su seviyesiyle ilgili soru üzerine, su seviyesinde gerileme olduğunu ancak çamur ve kil tabakasını yukarı çekmede güçlükler olduğunu ifade etti.

Yıldız, Çelik ve Elvan çalışmaları denetliyor

Aralıksız süren çalışmaları alanda denetleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, madendeki suyun tahliyesi ve tahkimatlar kurularak işçilere ulaşılması için yapılan çalışmaları takip ediyor.

Tünel girişinden suyun en yukarı kısmında bulunan bölüme kadar inen Yıldız, Çelik ve Elvan, teknik çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakanlar Yıldız, Çelik ve  Elvan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının gönderdiği "Ahtapot" olarak tabir edilen su tahliye aracının tünelden indirilmesi sırasında da incelemeler yaptı.

Etiketler