Tgrt Haber

Teoman Koman kimdir? Meral Akşener’in talebesiyim dediği Teoman Koman kimdir?

21 Kasım 2023 14:17 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 14:17
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Teoman Koman’ın kim olduğu merak edilen konular arasında yer alıyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin İstanbul Şile’deki Seçim Hazırlıkları ve İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kendisinden “Rahmetli Teoman Koman’ın talebesi” diye bahsetmişti. Bu sözler üzerine Teoman Koman hakkında araştırmalar hız kazandı. Peki “Meral Akşener’in talebesiyim dediği Teoman Koman kimdir?” İşte detaylar!

Teoman Koman kimdir? Meral Akşener’in talebesiyim dediği Teoman Koman kimdir?
Teoman Koman, Meral Akşener

28 Şubat sanığı olan Teoman Koman asker ve sivil hayatta yaptıkları ile hep gündeme gelen isimlerden biri. Daha sonra da Meral Akşener’in İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı sıralarda "Talebesiyim" dediği Koman'la Batı Çalışma Grubu polemiği yaşayan Akşener, 'hocası' tarafından 'cahillikle' suçlanmıştı. Görüldüğü üzere Koman’ın ismi belirli dönemlerde yeniden anılıyor. Peki “Teoman Koman kimdir? Teoman Koman hangi görevlerde bulundu.” İşte araştırılan cevaplar…

TEOMAN KOMAN KİMDİR?

Teoman Koman, 7 Temmuz 1936 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Koman, Türk askeri, eski Jandarma Genel Komutanı ve 3. Ordu Komutanı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarıdır.

TEOMAN KOMAN EĞİTİM DURUMU

Teoman Koman, 1956 yılında Kara Harp Okulundan asteğmen rütbesiyle mezun oldu.

TEOMAN KOMAN MESLEK HAYATI

Teoman Koman, 27 Mayıs darbesinden sonra Yassıada'da görev aldı. Ada komutanı Tarık Güryay'ın yaverliğini yaptı, ayrıca emniyet takım komutanıydı.   

1978-1981 yılları arasında topçu kurmay albay rütbesiyle Işıklar Askerî Lisesi ve Bursa Garnizon Komutanlığı yaptı. 1981-1985 yılları arasında tuğgeneral, 1985-1989 yılları arasında tümgeneral, 1989-1993 yılları arasında korgeneral, 1993-1997 yılları arasında orgeneral rütbesiyle görev aldı.

Korgeneral rütbesiyle Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşarlığı, orgeneral rütbesiyle 3. Ordu ve Jandarma genel komutanlığı yaptı. 1997 yılında, 61 yaşındayken emekliye ayrıldı.

29 Mayıs 2012 tarihinde 28 Şubat soruşturması nedeniyle gözaltına alındı ve daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 Eylül 2013'te sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi. 14 Aralık 2013'te tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde öldü. Cenazesi Ulus Mezarlığı'na defnedildi.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.