Tarih : 28.11.2021 - 11:33 Yorum : 0

Mehmetçik'ten PKK'ya dev operasyon! Terör mağarası yok edildi

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından, Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'nın sözde bölge sorumluları tarafından kullanılan mağaranın ele geçirildiğini paylaştı. Komandoların düzenlediği operasyonun ayrıntıları kameralara da saniye saniye yansıdı.

Mehmetçik'ten PKK'ya dev operasyon! Terör mağarası yok edildi

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,, Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik nisan ayında eş zamanlı başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları kararlılıkla sürdüğü vurgulandı. Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde devam eden operasyonlarla Mehmetçik, zorlu arazi koşullarına rağmen teröristlerce kullanılan mağaralara tek tek giriyor, bölgeyi teröristlerden temizliyor.

SÖZDE YÖNETİCİLERİN KULLANDIĞI MAĞARA

Komandolar, son olarak Pençe Yıldırım Harekat bölgesindeki Bisur mevkisinde kaçan teröristlerin kullandığı mağarayı ele geçirdi. Terör örgütünün sözde bölge sorumlularının kaldığı belirlenen mağarada aralarında M-16 piyade tüfeklerinin de olduğu silahlar ve çok sayıda mühimmatla çeşitli yaşam malzemeleri bulundu. "Odalara" ayrılan mağaraya ait görüntüler dikkati çekti, mağara komandolar tarafından kullanılamaz hale getirildi.

SİLAH VE YAŞAM MALZEMELERİ ELE GEÇİRİLDİ

Bununla birlikte son bir hafta içinde harekat alanında teröristlere ait 2 Zu-23/35 makineli uçaksavar topu, bir Grenade anti-tank lançeri, 11 Grenade anti-tank mühimmatı, bir RPG-7 roketatar silahı, bir Bixi makineli tüfek, 3 keskin nişancı tüfeği, iki M-16 piyade tüfeği, bir Doçka uçaksavar, iki havan, bir makineli uçaksavar topu, 9 el bombası ile çok sayıda el yapımı patlayıcı ve mayın da ele geçirildi.

Öte yandan Bakanlık tarafından geçen hafta, Pençe serisi harekatlarda 7 ayda 831 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklanmıştı.

KOMANDOLAR "GİRİLEMEZ" DENİLEN BÖLGEDE

Bakanlık kaynakları, Pençe serisi harekatlarla teröristler tarafından "girilemez" olarak nitelendirilen alanlara tek tek girildiğini vurguladı.

Harekatlar kapsamında bölgede yıllarca teröristler tarafından geniş bir alan içinde kullanılan barınak, sığınak, depo ve sözde karargahların tahrip edildiğini belirten kaynaklar, Irak için de tehdit teşkil eden ve bölgedeki istikrara zarar veren terör örgütü ile mücadelenin Irak ile koordineli ve yakın iş birliği içinde devam ettiğini bildirdi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber