Tgrt Haber
22 Şubat 2024 10:47 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 10:48

Tokat'ın 'Cin Camisi' ismiyle ürkütüyor, zamana meydan okuyor

Tokat Niksar'ın zamana meydan okuyan 8 asırlık 'Cin Camii' ismini duyanlar gizemini merak ediyor. Molozla inşa edilen camii ibadet etmek isteyenler için sağlamlığıyla yerini koruyor.

Editör: Banu İriç / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Tokat'ın 'Cin Camisi' ismiyle ürkütüyor, zamana meydan okuyor
tokat,niksar

Tokat'ın Niksar ilçesinde bulunan Cin Camii 864 yıllık tarihiyle ve adındaki gizemiyle turistlerin ilgi odağı oluyor.  Tokat’ın Niksar ilçesinde 1160 yılında Melik Salar Aydoğdu tarafından inşa edilen cami görenlerin ilgisini çekiyor. Bütünüyle moloz taşla inşa edilmiş caminin isminin Cin olması ise hayrete düşürüyor. İsminin neden ‘Cin’ olarak konulduğu bilinmeyen cami 8 asırdır ayakta durarak adeta zamana meydan okuyor. İlçede Halk Eğitim Merkezi binasının arkasında, kale surları içerisinde, meyilli bir arazide bulunan cami, Halk Eğitim Merkezinde çalışan personel tarafından temizliği yapılarak mescit olarak kullanılıyor.

Tokat'ın 'Cin Camisi' ismiyle ürkütüyor, zamana meydan okuyor - 1. Resim

Cin Cami’nin isminin nereden geldiği hakkında herhangi bir bilginin mevcut olmadığını belirten İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şakir Bolat, “İlçe Halk Eğitim Merkezi bahçesinde bulunan Cin Camisi tarihi eser olarak daha önce bakımı yapılmıştı. Restorasyon yapılmıştı. Etkinliklere gelen misafirlerimizin ibadetlerini yapabilecekleri nezih bir ortamı misafirlerimize hazır tutuyoruz. Hizmetli arkadaşlarımız buranın temizliği ile son derece ilgileniyorlar. Bu vesileyle de burada bir tarihi canlı tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ata yadigârı bu topraklardaki tarihi eserlerimizin varlığı bu toprakların bizim tapumuz olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiş oluyor” dedi.

Tokat'ın 'Cin Camisi' ismiyle ürkütüyor, zamana meydan okuyor - 2. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...