Tarih : 09.06.2021 - 17:28 Yorum : 0

Turdakun Niyazaliyev 'Büyük Türkiye' şarkısı sosyal medyayı salladı

Kırgız sanatçı Turdakun Niyazaliyev, 'Büyük Türkiye' adlı şarkısı sosyal medyada gündem oldu.

Turdakun Niyazaliyev 'Büyük Türkiye' şarkısı sosyal medyayı salladı

Kırgız sanatçı Niyazaliyev, Kırgızistan ile Türkiye ilişkilerinin daha da güçlenmesine katkı sağlamayı amaçladığını belirten, “Geçen yıl Türkiye’de bir askeri araç üretildi ona Tulpar adı verildi. Bu aracı üreten fabrika müdürü Serdar Görgüç, Tulpar isminin ‘Manas’ destanından alındığını açıkladı. Bunu dışında Türkiye’de Manas adlı bir fabrikanın olduğunu öğrendim ve bunları sosyal medyada paylaştım. Türk kardeşlerimize teşekkür etmek için Türkiye hakkında bir şarkı yazmaya karar verdim” belirtti.

“TÜRKİYE'DEN ARAYARAK TEŞEKKÜR EDENLER OLDU”

Türk kahramanlarının listesini İstanbul’da yaşayan bir arkadaşının hazırladığını belirten Niyazaliyev, “Tüm kahramanları bir şarkıya sığdırmak mümkün değil bu nedenle sese göre onların isimlerini kullandım” diye konuştu. Niyazaliyev, şarkının müziğinin de kendisine ait olduğunu ifade ederek, şarkı yayınlandığında kendisini Türkiye’den arayarak teşekkür edenlerin olduğunu belirtti. AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker’in geçen yıl Aralık’ta Kırgızistan ziyareti kapsamında kendisini davet ederek şarkı için teşekkürlerini ilettiğini kaydeden Niyazaliyev, Şeker’in görüşmede İznik Fethi sırasında Kırgız askerlerini desteklerinden ve Şabdan Baatır’ın 2. Abdulhamit döneminde Mekke’ye giden demiryolu inşaatı için altın gönderdiğinden bahsettiğini dile getirdi. Niyazaliyev, “Şeker, Kırgızların zamanında kendilerine destek verdiklerini ve şimdi kendilerinin Kırgızları destekleyeceklerini söyledi” dedi.

“TÜRKİYE'DE HİÇ YABANCILIK ÇEKMEDİM''

Türkiye’ye 3 kere geldiğini ve hiç yabancılık çekmediğini söyleyen Niyazaliyev, “Türk halkı gerçekten bize yakın bir halk. Dilimiz, dinimiz aynı. Türkiye’ye gidenler iyi biliyor. Orada kendini yapancı hissetmezsin. Birçok ülkeye gittim ama kendimi Türkiye’deki gibi hissetmedim” ifadesini kullandı. Niyazaliyev, “Büyük Türkiye” şarkısının klip çekimini arkadaşlarıyla birlikte yaptıklarını söyleyerek, “Klipteki Türk kahraman ve liderlerin resimlerini Ruslan isimli ressam arkadaşımız çizdi. Klip için Türkiye’den para aldığımızı söyleyenler var. Bize kimse para vermedi. Tüm masrafları kendimiz karşıladık. Amacımız para değil iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlamak” dedi. Kırgızistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Türkiye ile olan ilişkilerinin hızla geliştiğine dikkat çeken Niyazaliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un bu hafta Türkiye’ye gerçekleştireceği resmi ziyaretin ikili ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağından emin olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber