Tgrt Haber
23 Şubat 2024 12:55 - Güncelleme : 23 Şubat 2024 13:11

Türk Escobar'ın çetesi çökertilmişti! Operasyonda ele geçirilenler emniyette sergilendi

Türkiye ve uluslararası alanda uyuşturucu madde ticaretinde yapan, 'Türk Escobar' olarak bilinen Ürfi Çetinkaya’nın yönettiği suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda ele geçirilenler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sergilendi.

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Türk Escobar,operasyon,Ürfi Çetinkaya

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uluslararası boyutta uyuşturucu madde ticareti, suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak suçlarına karıştığı belirlenen ve 2023 yılında gözaltına alınan Ürfi Çetinkaya’nın yönettiği suç örgütüne yönelik operasyon düzenlemişti.

TÜRKİYE VE DIŞ ÜLKELERDEKİ UYUŞTURUCUDAN SORUMLUYDULAR

Ulusal ve uluslararası alanda uyuşturucu madde ticareti başta olmak üzere organize suç örgütü içerisinde kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle halen cezaevinde olan, silahlı organize suç örgütü elebaşı Ürfi Çetinkaya ile yaklaşık 25 yıldır birlikte hareket eden ve halen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini yürüten oğlu Rüstem Çetinkaya'nın da içerisinde bulunduğu suç örgütünün, Almanya, Bulgaristan, İspanya, Moritanya, Portekiz ve Yunanistan ülkelerinde ele geçen yaklaşık 13 ton, Türkiye’de ele geçen 24 ton olmak üzere toplam 37 ton uyuşturucudan sorumlu oldukları tespit edilmişti.

Türk Escobar'ın çetesi çökertilmişti! Operasyonda ele geçirilenler emniyette sergilendi - 1. Resim

ŞÜPHELİLERİN YAKIN ÇEVRELERİ MERCEK ALTINA ALINDI

Şüphelilerin, etrafındaki kişilerle beraber kendilerine ait gemi, bazı ticari konteyner ve balıkçı tekneleriyle uluslararası uyuşturucu sevkiyatı yaptıkları, elde ettikleri gelirleri havaleyle, zulalı araçlarla ve kuryelerle kayıt dışı olarak Türkiye getirip eşi, çocukları ve yakın akrabaları ile beraber yakınında olan şahıslar üzerinden kurup yönettikleri döviz büroları ve şirketler üzerinden akladıkları tespit edilmişti.

11 ÜLKE İLE UYUŞTURUCU MADDE TRAFİĞİ

MASAK, Gümrük, SGK ve Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri ile koordine içerisinde yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarla süreç içerisinde Almanya, Arnavutluk, Avusturya, BAE, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, İspanya, İtalya, Pakistan ve Yunanistan olmak üzere 11 ülke ile işbirliği yapılmıştı. Yapılan işbirliği neticesinde suç örgütüne yönelik operasyon düzenlenmişti.

Türk Escobar'ın çetesi çökertilmişti! Operasyonda ele geçirilenler emniyette sergilendi - 2. Resim

44 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda Ürfi Çetinkaya’nın oğulları Rüstem Çetinkaya ile Hakan Çetinkaya’nın da aralarında bulunduğu 44 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Operasyon kapsamında şüphelilere ait 147 arsa, 56 konut, 8 apartman, 74 işyeri, 53 araç, 1 tekne, 53 şirketteki ortaklık payları, 64 banka hesabı ve 7 kiralık kasa, çok sayıda ziynet eşyası, nakit para ve 1 soğuk cüzdan olmak üzere yaklaşık 20 milyar lira değerinde mal varlığına tedbir konuldu.

Türk Escobar'ın çetesi çökertilmişti! Operasyonda ele geçirilenler emniyette sergilendi - 3. Resim

Operasyonlarda ele geçirilen altın, silah ve paralar ise emniyette sergilendi. Sergilenen mal varlıkları arasında işlemeli bıçaklar, altın setler ve silahlar dikkat çekti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...