2021-11-10 11:23:49

Yunanistan'ın iddialarına videolu cevap: Ölüme ittiğiniz 32 düzensiz göçmeni daha kurtardık

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan güvenlik unsurları tarafından elverişsiz bir botla ölüme terk edilen 32 düzensiz göçmenin daha kurtarıldığını bildirdi. Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı ve Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yaptığı Türk Sahil Güvenlik botlarının Yunan Sahil Güvenlik unsurlarını taciz ettiği yönündeki iddiaların da doğru olmadığını belirten İçişleri Bakanlığı yalan iddialara video ile cevap verdi.

Yunanistan'ın iddialarına videolu cevap: Ölüme ittiğiniz 32 düzensiz göçmeni daha kurtardık
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

 Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı ve Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nca Türk Sahil Güvenlik botlarının Yunan Sahil Güvenlik unsurlarını taciz ettiği yönünde ortaya atılan iddiaların ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı, bu iddiaların doğru olmadığını belirterek 32 düzensiz göçmenin kurtarıldığını kaydetti. 

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı ve Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile çok sayıda düzensiz göçmen taşıyan lastik bir botun Türk Sahil Güvenlik botları eşliğinde Yunan kara sularına girdiği ve Türk Sahil Güvenlik botlarının Yunan Sahil Güvenlik unsurlarını taciz ettiği yönünde asılsız iddialarda bulunulduğuna dikkat çekilerek şu açıklama yapıldı:

"TELSİZ ÇAĞRILARINA RAĞMEN TÜRK KARASULARINA GERİ İTİLDİ"

"9 Kasım 2021 tarihinde yaşandığı öne sürülen bahse konu olaya ilişkin olarak saat 09.00’da İzmir ili Dikili ilçesi açıklarında Yunanistan kara sularında 1 adet düzensiz göçmen botu olduğu ve bahse konu botun Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları tarafından dalga oluşturmak suretiyle Türk kara sularına geri itilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir. Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları, kendilerine yapılan tüm telsiz çağrılarına rağmen bahse konu düzensiz göçmenleri kurtarmak yerine Türk karasularına geri itmiş, lastik bot içerisindeki toplam 32 düzensiz göçmen Türk Sahil Güvenlik botları tarafından kurtarılmıştır" denildi.

"2 NİSAN'DA DA AYNI FOTOĞRAF YAYIMLANDI"

Yunanistan unsurlarının düzensiz göçmenleri geri itmek maksadıyla yaptığı manevralar esnasında Türk kara sularını ihlal etmelerinin Türk Sahil Güvenlik personelinin yaptığı manevralar ile engellendiği de vurgulandı. Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından resmi internet sitesinde olaya ilişkin iddia edilen bilgilerle birlikte yayımlanan fotoğrafın daha önce 2 Nisan 2021 tarihinde de kullanıldığı ve gerçeği yansıtmadığının daha önce yayımlanan haber linkinden de anlaşıldığına dikkat çekildi.

Düzensiz göçmenin Yunan güvenlik unsurları tarafından insanlık dışı muameleye maruz kaldıkları kayıtlarla ispatlandı.

"İNSANLIK DIŞI MUAMELE DÜNYA BASININDA YER BULDU"

Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın düzensiz göçün engellenmesi maksadıyla gerek ulusal gerek uluslararası hukuk kuralları kapsamında üzerine düşen görevleri 7 gün 24 saat esasına göre aralıksız sürdürdüğü vurgulanarak, "Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından gösterilen tüm çabalara rağmen Yunanistan unsurlarının Ege Denizi’nde düzensiz göçmenleri geri ittikleri, yaşanan bu geri itmelerin çoğunda düzensiz göçmenlerin insanlık dışı muamelelere maruz kaldıkları, değerli eşyalarının alındığı, darp edildikleri, ellerinin kelepçelendiği, denize son derece elverişsiz can sallarına bindirilerek Türk kara sularına sürüklenmeye terk edildikleri ve hatta can yeleksiz olarak doğrudan denize atıldıkları birçok olay yaşanmış, göçmen ifadelerine de yansıyan bu olaylar defalarca uluslararası basın kuruluşları tarafından da kayıt altına alınarak tüm dünya basınında geniş yer bulmuştur. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı, insan haklarına ve hukuka saygılı şekilde denizde ihtiyacı olan herkesin yardımına koşmaya 7 gün 24 saat hazırdır" ifadelerine yer verildi.

"AYNADA GÖRDÜKLERİNİZİ TÜRKİYE'YE YAKIŞTIRMAKTAN VAZGEÇİN"

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yunanistan! Suçluluk psikolojisiyle yaptıklarını, yine Türkiye yapmış gibi göstermeye çalışmış ve Türkiye’ye 'korsan devlet' suçlamasında bulunmuş. Lütfen aynada gördüklerinizi Türkiye’ye yakıştırmaktan vazgeçin! Kameralar ve insanlığın vicdanı kayıtta!" ifadelerini kullandı.

Etiketler