2022-06-22 12:57:52 | Son Güncelleme : 2022-06-22 13:42:30

Son dakika! Moskova'da tahıl krizi diplomasisi: Türk ve Rus heyetlerinin görüşmesi olumlu geçti

Son dakika... Tahıl krizini çözmek için Türk ve Rus heyetleri Moskova'da bir araya geldi, toplantının yapıcı ve olumlu geçtiği bildirildi.

Son dakika! Moskova'da tahıl krizi diplomasisi: Türk ve Rus heyetlerinin görüşmesi olumlu geçti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Küresel gıda krizinin çözümü için Türkiye'nin sürdürdüğü yoğun diplomasi sonuç verdi. Türk ve Rus heyetleri Moskova'da bir araya geldi. Türkiye'nin Rusya-Ukrayna Savaşı kaynaklı "gıda krizinin" çözümü için başlattığı diplomatik girişimler ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından Türkiye ile Ukrayna ve Rusya arasında yürütülen "kırmızı hat diplomasisi" olumlu ve yapıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Gıda krizinin çözülmesi, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü ticari gemilerin tahliyesi, Borispol Havalimanı'nda kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakların Türkiye'ye emniyetle ulaşımı gibi konuları ele almak üzere Milli Savunma Bakanlığından bir askeri heyet dün Rusya'ya gitti.

"Kırmızı hat diplomasisi" kapsamında görevlendirilen Türk ve Rus generaller başkanlığındaki askeri heyetlerin başkent Moskova'daki görüşmelerinin "yapıcı ve oldukça olumlu havada geçtiği" öğrenildi.

TAHIL YÜKLÜ İLK GEMİ YOLA ÇIKTI

Başta tahıl yüklü ticari gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesinin ele alındığı toplantıda, sorunun çözümüne yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında görüşmelerin yapılmasına yönelik anlayışın oluştuğu öğrenildi. Bu kapsamda Ukrayna ve BM tarafı ile görüşmelerin ardından gelecek haftalarda Türkiye'de dörtlü olarak bir araya gelinmesinin beklendiği belirtildi.

Öte yandan Moskova’daki görüşme ilk somut sonucunu da verdi. Uzun süren toplantının bitiminden sadece birkaç saat sonra günlerdir bekleyen Türk kuru yük gemisi, Ukrayna limanından ayrıldı. "Azov Concord" isimli Türk gemisi, Rus ordusu ve ayrılıkçıların kontrolündeki Ukrayna’nın Mariupol limanından ayrılan ilk yabancı gemi oldu.