Tarih : 10.05.2021 - 20:13 Yorum : 0

Türkiye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını kınadı

İsrail’in Mecsid-i Aksa’da Filistinlilere uyguladığı haince saldırılarına dünyadan ve Türkiye’den tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden saldırılarını kınadı, saldırıların bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Türkiye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını kınadı

İsrail’in Mecsid-i Aksa’da Filistinlilere uyguladığı haince saldırılarına dünyadan ve Türkiye’den tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden saldırılarını kınadı, saldırıların bir an önce sona erdirilmesini istedi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, İsrail güçlerinin, bütün dünyanın çağrılarına rağmen Harem-i Şerif’in kutsiyetini ihlal ettiği vurgulandı.

Binlerce Filistinli Mescid-i Aksa’ya gidiyor Binlerce Filistinli Mescid-i Aksa’ya gidiyor İsrail polisinin Filistinlilere yönelik saldırılarının ardından binlerce Filistinli Mescid-i Aksa'ya doğru hareket ediyor.

İsrailli yerleşimci, Filistinlileri ezdi İsrailli yerleşimci, Filistinlileri ezdi İsrailli bir yerleşimci, Mescid-i Aksa çevresinde aracını Filistinlilerin üzerine sürmesi sonucu 2 Filistinli ezildi.

“BU SALDIRILARIN BİR AN ÖNCE SONA ERDİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

İsrail güçlerinin, Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere plastik mermi, göz yaşartıcı gaz ve şiddet kullanarak müdahalede bulunmasını kınayan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bu saldırıların bir an önce sona erdirilmesini bekliyoruz.” İfadesi kullanıldı.

"IRKÇI GRUPLARIN GİRİŞLERİNE İZİN VERİLMESİN"

Yapılan açıklamada, ırkçı Yahudi grupların ve İsrail polisinin Mecid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının durdurulması istendi. Irkçı grupların Haremi-i Şerif’e girişlerine izin verilmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istenildi.

Doğu kudüs ve Batı Şeria’da ramazan ayı boyunca sürdürülen saldırıların, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararları çerçevesinde, Filistinlilerin bir kez daha uluslararası koruma altına alınması bir kez daha açıklamada vurgulandı. Yapılan açıklamada, "İşgal altındaki topraklardaki bu ve benzeri olayların engellenebilmesinin tek yolu, İsrail'in bu eylemlerinden uluslararası alanda sorumlu tutulması olacaktır." ifadelerine yer verildi.

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya müdahalesinde yaralananların sayısı 331'e yükseldi İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya müdahalesinde yaralananların sayısı 331'e yükseldi İsrail güçlerinin saldırılarının bilançosu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere yapılan haince saldırılarda yaralı sayısı 311’e çıktı.

Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur Doğu Kudüs'te sivillere yönelik şiddeti kınayan Çin, İsrail'e yıkımları, tahliyeleri ve yerleşim birimi faaliyetlerini durdur çağrısında bulundu.

İSRAİL GÜÇLERİNİN MESCİD-İ AKSA’DAKİ HAİN SALDIRILARI

Sabah namazı Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’da kılan binlerce Filistinli namazdan sonra tekbirler getirerek gösteri düzenledi. Filistinliler, gösteriden sonra fanatik Yahudilerin baskın yapmaması için nöbet tutulmaya başlandı.

Hamas: İsrail ağır bedel ödeyecek Hamas: İsrail ağır bedel ödeyecek Hamas'ın Kudüs'teki Sözcüsü Muhammed Hamade, saldırılar karşısında "İsrail ağır bir bedel ödeyecek" ifadelerini kullandı

“CANIMIZ, KANIMIZ SANA FEDA AKSA”

Harem-i Şerif’in bazı noktalarında barikat kuruldu. Filistinliler, barikat noktalarından ayrılmayacaklarını belirtti ve “Canımız, kanımız sana feda Aksa” sloganı attı. Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail güçleri, Filistinlilere çok sert bir şekilde plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Müdahaleler sırasında çok sayıda kişi yaralandı. Yaralıların çoğu gözaltına alınmaya çalışıldı ve darp edildi.

Fanatik Yahudiler, İsrail’de 1967’deki Altı Gün Savaşı’nın yıl dönümünü İbrani takvimine göre, “Kudüs Günü” olarak kutlanıyor. Fanatik Yahudilerin oluşturduğu örgütler, 9-10 Mayıs tarihlerine gelen “Kudüs günü” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın yapılması çağrısında yapılmıştı.

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, Harem-i Şerif’in hoparlörlerinden İslam dünyasına yardım çağrısında bulunmuştu.

Hamas'tan İsrail'e ültimatom: Güvenlik güçlerinizi 18.00’e kadar çekin Hamas'tan İsrail'e ültimatom: Güvenlik güçlerinizi 18.00’e kadar çekin İsrail’in Kudüs’teki saldırıları ve zulmü devam ediyor. İsrail, Kudüs’ün anahtarlarını bile çaldı. Hamas, saldırılara çok sert tepki gösterdi ve İsrail’e açık açık ültimatom verdi.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber