Tarih : 28.06.2021 - 13:30 Yorum : 0

Türkiye ve Azerbaycan'dan ortak askeri tatbikat

Türkiye ve Azerbaycan bir kez daha ortak askeri tatbikat yapıyor. "Mustafa Kemal Atatürk 2021" isimli tatbikat Bakü'de başladı. İnsansız hava araçlarının da kullanılacağı tatbikat 30 Haziran'a kadar sürecek.

Türkiye ve Azerbaycan'dan ortak askeri tatbikat

Türkiye ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan’da düzenlenen "Mustafa Kemal Atatürk 2021" ortak askeri tatbikatı başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askeri iş birliği anlaşması çerçevesinde yapılan "Mustafa Kemal Atatürk 2021" ortak tatbikatı Bakü’de başladı.

Tatbikatla tecrübe paylaşımı yapılarak iki ülke silahlı kuvvetleri arasında muharebe harekatları sırasındaki koordinasyonun geliştirilmesi, komutanların karar verme ve askeri birim yönetimi becerilerini geliştirmesinin amaçlandığı belirtildi.

Ortak tatbikatta 600’e yakın askerin yanı sıra 40’a yakın tank ve zırhlı araçlar, 20’ye yakın topçu bataryaları, havan topları, 7 savaş ve nakliye helikopteri, 3 insansız hava aracı ile 50'ye yakın askeri araç yer alıyor.

“Mustafa Kemal Atatürk 2021" ortak askeri tatbikatı 30 Haziran’a kadar devam edecek.

Aliyev'den Ermenistan'a çağrı: Barış için hazırlık yapmalıdır Aliyev'den Ermenistan'a çağrı: Barış için hazırlık yapmalıdır Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun kuruluşunun 103. yıl dönümü nedeniyle konuşma yaptı. Dağlık Karabağ sorununun çözüldüğünü belirten Aliyev, “Ermenistan, Barış anlaşması için hazırlık yapmalıdır” dedi.

Azerbaycan'a SİHA fabrikası gündemde Türkiye'den yeni hamle Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Türkiye ile Azerbaycan'ın savunma alanında yeni işbirliği projeleri içinde olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Azerbaycan’da SİHA fabrikası kurulması planlanıyor. Demir, ABD’yle devam eden S-400 ve f-35 gerilimine ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber