Tgrt Haber
11 Aralık 2023 10:20 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 10:40

Türkiye-Yunanistan sınırına ikinci köprü: İmzalar atıldı, Bakan Uraloğlu detayları paylaştı

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde açılan yeni sayfanın ardından iki ülkenin ulaşım altyapısını geliştirmek için karşılıklı yatırım hamleleri gelmeye başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Meriç Nehri üzerinde ikinci bir sınır köprüsü kurulacağını açıkladı. Gidiş-dönüş 2'şer şeritli köprünün ana açıklıklarının 110-180-110 metre olması planlanıyor.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Sabah Gazetesi
Türkiye-Yunanistan sınırına ikinci köprü: İmzalar atıldı, Bakan Uraloğlu detayları paylaştı
Türkiye, Yunanistan, Sınır, Köprü, Abdulkadir Uraloğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Yunanistan'a gerçekleştirdiği tarihi ziyaret, ilişkilerde yeni bir dönemin kapısını araladı. İki ülke, aralarındaki bağı güçlendirmek için ikinci bir sınır köprüsü inşası konusunda kolları sıvadı.

Yunanistan ile yapılacak yeni sınır köprüsünün ayrıntılarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu paylaştı.

ESKİ KÖPRÜ YETERSİZ KALDI

Meriç Nehri üzerinde bulunan mevcut İpsala-Kipi Köprüsü'nün 1958 yılında yapıldığını ifade eden Bakan Abdulkadir Uraloğlu, köprüde yapılan incelemelerde yapısal bir problem olmadığı ancak artan ağır taşıt trafiği ve turistlerin kullanımının yoğunlaşması nedeniyle köprünün yetersiz kaldığının tespit edildiğini söyledi.

22 Ocak 2004 tarihinde Atina'da imzalanan Mutabakat Zaptı ile iki ülkeyi bağlayan ulaşım altyapısını geliştirmek için İpsala-Kipi sınır geçiş bölgesinde, ikinci bir karayolu sınır geçiş köprüsünü ortak inşa etme kararı alındığını kaydeden Bakan Uraloğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bu kapsamda 10 Haziran 2006'da; İpsala-Kipi İkinci Sınır Geçiş Köprüsü'nün yapılması için Türkiye ile Yunanistan arasında anlaşma imzalandı. Bu anlaşmada köprü projesinin Yunanistan tarafından yapılacağı kararı alındı. 4 Nisan 2014'te köprünün konum ve tam yerini belirten harita ve üzerindeki sınır hattını belirterek sınır geçiş köprüsü planının belirlenmesine ilişkin protokol imzalandı. 15 Şubat 2017'de; gerçekleştirilen toplantıda ise Yunan tarafı ile birlikte değerlendirilmelerin yapılabilmesi için teknik düzeyde bir toplantı yapılmasına; toplantının Ortak Planlama ve İzleme Projesi Komitesi (OPİPK) formatında olmasına karar verildi."

Türkiye-Yunanistan sınırına ikinci köprü: İmzalar atıldı, Bakan Uraloğlu detayları paylaştı

OPİPK'in 2018'den bu güne kadar çeşitli toplantılar gerçekleştirdiğini kaydeden Uraloğlu, şöyle devam etti:

2x2 ŞERİTLİ YOL

"Toplantılar neticesinde köprü tabliyesinin altı ile nehir yüzeyi arasında temiz yüksekliğin 10 metre olması hususu ortak olarak kabul gördü. Tek tabliyede 2x2 şeritli, kısa pilonlu ekstradoz köprü tipine göre çalışılması; ana köprü hesap açıklıklarının 110-180- 110 metre olması; yaklaşım köprüsü hesap açıklıklarının 44 metre olarak projelendirilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye-Yunanistan sınırına ikinci köprü: İmzalar atıldı, Bakan Uraloğlu detayları paylaştı

AYRI AYRI İHALE USULÜ

Ayrıca köprünün Yunanistan tarafının ayrı, Türkiye tarafının ayrı olarak yapım ihalesine çıkılması, yapım sırasında hem Yunanistan tarafı yüklenici firmasını hem de Türkiye tarafı yüklenici firmasını denetleyecek ortak bir denetim gurubunun oluşturulması kararlaştırıldı."

SİLİVRİ'YE KADAR UZANACAK

Avrupa E-84 yolu veya D-110 Karayolu'nun, Avrupa E-yolları ağının Türkiye'de bulunan bir parçası olarak İpsala yakınlarında Yunanistan sınırından başlayıp Silivri'de son bulduğunu da belirten Bakan Uraloğlu, "Bu hat doğu batı referanslı yaklaşık 180 kilometre. Proje, İpsala gümrük çıkışından başlayıp ve 1500 metre sonra Kipi gümrük girişinde son bulacak" bilgisini de verdi.

Türkiye-Yunanistan sınırına ikinci köprü: İmzalar atıldı, Bakan Uraloğlu detayları paylaştı

Kaynak: Sabah Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...