2022-06-30 09:49:58 | Son Güncelleme : 2022-06-30 10:12:44

Türkiye’de Maymun çiçeği vakası görüldü! Maymun çiçeği nedir, nasıl bulaşır?

Bir süredir dünya gündeminden düşmeyen maymun çiçeği virüsü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye’de de görüldü. Türkiye’de ilk vakası açıklanan maymun çiçeği virüsü ile ilgili yoğun bir araştırma başladı. Virüsün nasıl bulaştığı ve yayılma hızı merak ediliyor. Peki maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde…

Türkiye’de Maymun çiçeği vakası görüldü! Maymun çiçeği nedir, nasıl bulaşır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bugüne kadar çok sayıda ülkede görülen Maymun çiçeği virüsünün Türkiye’deki ilk örneği açıklandı. İngiltere’yi etkisi altına almasıyla birlikte dünya gündemine yerleşen ve İspanya, Portekiz, Kanada, İsveç gibi daha birçok ülkede rastlanan maymun çiçeği virüsünün nasıl bir virüs olduğu araştırılırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yapmış olduğu ilk vaka açıklamasının ardından virüsün bulaş hızı ve belirtileri de merak edilmeye başladı. Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

Poxviridae ailesinde bulunan Ortopoxvirus cinsinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsü, monkeypox olarak adlandırılıyor. Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zamanla diğer bölgelere ihraç edilen viral zoonotik hastalık olarak yayılmaya başlamıştır. Orta Afrika ve Batı Afrika olmak üzere iki farklı genetik gruba ayrılır. Orta Afrika maymun çiçeği virüsü, insanlarda görülür ve Batı Afrika virüsüne göre daha şiddetli geçer. Bunun yanı sıra çok daha fazla ölüm vakasına neden olur.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR?

Monkeypox olarak da bilinen maymun çiçeği virüsü, çoğunlukla kemirgen ve primat gibi vahşi hayvanlardan bulaşmaktadır. İnsandan insana bulaşma durumu da mümkündür. İnsandan insana vücut sıvıları, lezyonlar, solunum damlacıkları ve yatak örtüsü gibi materyallere temas ile bulaşır. Ayrıca yetersiz pişmiş et ve enfekte hayvanların diğer hayvansal ürünlerini tüketmekle de bulaşabilmektedir.

İnsanlara genel olarak hayvandan bulaşmaya yoluyla geçmektedir. Yabani hayvanların ve hastalıklı ya da ölü hayvanların etleri, kanları ve diğer kısımlarına korunmadan temas edilmesi bulaş riskini artırabilir. Bu nedenle hayvan eti ya da parçalarını içeren tüm yiyeceklerin iyi bir şekilde pişirilmesi ve bu şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hayvandan insana ve insandan insana bulaşabilen maymun çiçeği virüsü, genel olarak 6 ila 13 gün arasında etkisini sürdürmektedir. Fakat bu süre 5 ila 21 gün arasında da görülebilmektedir. Bu dönemde bazı belirgin semptomlarla kendini belli eden maymun çiçeği virüsünün dikkat çeken 5 belirtisi bulunmaktadır:

  • Yoğun baş ağrısı,
  • Yüksek ateş,
  • Sırt ağrısı,
  • Deri döküntüleri
  • Lenfadenopati (Lenf bezlerinin şişmesi),

Yukarıda yer alan belirtiler, hastalığın ilk dönemlerinde kendini gösterir ve yüksek ateş sonrası deri döküntüleriyle devam eder. Lenf bezlerinin şişmesi, suçiçeği, kızamık ve çiçek hastalığı gibi hastalıklarla karşılaştırılması durumunda ayırt edici özellik olarak kabul edilir. Hastalığın ilk 3 gününde görülen deri döküntüleri, gövdeye göre daha çok yüz ve ekstremitelerde görülmektedir. Döküntüler yüz kısmında başlar ve avuç içleri ile ayak tabanlarında devam eder. Oral mukozalar, genital bölge ve konjonktiva ile birlikte korneayı da etkilemekte olan bu hastalık sürecinde deri döküntüleri, püstüllere ve kuruyup dökülen kabuklara doğru değişiklik göstererek ilerler.

Maymun çiçeği virüsü, 2 ila 4 hafta arasında süren semptomlarla kendini sınırlar. Şiddetini artırmış olan vakalar ise yetişkinlere göre daha çok çocuklarda görülür. Ölüm vakaları da genel popülasyonda yüzde 0 ila yüzde 11 arasında değişiklik gösterir ve bu durum da yine daha çok çocuklarda görülür.