2022-08-05 07:08:34 | Son Güncelleme : 2022-08-05 08:48:46

Ukrayna’ya giderek tahıl alacak olan 'Fulmar S' isimli gemide denetim bitti!

Tahıl almak üzere Ukrayna’ya gidecek olan boş gemi, Müşterek Koordinasyon merkezinde görevli olan ekipler tarafından denetlendi. Yaklaşık 1,5 saat süren inceleme sonucunda denetlenen gemi, müşterek kontroller sonucunda temsilcilerden onay alınmasının ardından Ukrayna'nın Çornomorsk Limanı'na hareket edecek.

Ukrayna’ya giderek tahıl alacak olan 'Fulmar S' isimli gemide denetim bitti!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye’nin yoğun gayretleri sonrasında küresel çapta yaşanan tahıl krizi oluşturulan koridor ile çözüldü. İlk gemi Ukrayna’dan geçtiğimiz günlerde yola çıkarak İstanbul’da yapılan denetimlerin ardından Lübnan’a doğru hareket etti.

UKRAYNA’YA TAHIL ALMAYA GİDECEK

Bugün ise sabahın erken saatlerinde Ukrayna’dan tahıl almak için yola çıkacak olan "Fulmar S" isimli gemi, Kilyos açıklarına demirledi. Geminin seyrini ve takibini yapan Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde görevli müşterek denetleme timi, "Cankuş" isimli servis botuyla Rumelifeneri Tahlisiye Bot İstasyonu'ndan hareket etti.

MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİNDE GÖREVLİLER İNCELEME YAPTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcisi ve Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen gemi denetim uzmanlarının rehberlik ettiği heyet, saat 06.45'te ulaştıkları gemide, anlaşma kapsamında mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusunda incelemelerde bulundu.

1.5 SAATLİK İNCELEME BİTTİ

Sahil Güvenlik helikopteri ve teknesi, denetim sırasında geminin çevresinde önlem aldı.

Geminin seyrini ve takibini yapan merkezde görevli temsilciler tarafından, anlaşma kapsamında mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusundaki denetim yaklaşık 1,5 saat sürdü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcisi ve Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen gemi denetim uzmanlarının rehberlik ettiği heyet, anlaşma kapsamında mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusunda incelemelerde bulundu.

Denetlenen gemi, müşterek kontroller sonucunda temsilcilerden onay alınmasının ardından Ukrayna'nın Çornomorsk Limanı'na hareket edecek.