20˚
İstanbul
20˚
açık
Nem %37
Rüzgar 6.38 /s
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-25 16:05:12

UMKE ekibi yolda kalınca devreye ikinci UMKE ile köylüler girdi

Gaziantep'te yoğun kar yağışı, köy yollarını tıkadı. Köyde mahsur kalan bir hastayı almak için yola çıkar bir UMKE ekibinin aracı da kara saplanınca devreye başka bir UMKE ekibi girdi. Köylüler ve diğer ekibin yardımıyla kurtarılan araç, daha sonra hasta kişinin evine giderek müdahalede bulundu.

UMKE ekibi yolda kalınca devreye ikinci UMKE ile köylüler girdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Gaziantep'te yoğun şekilde devam eden kar yağışı sebebiyle yollar kapandı. Ambulansın giremediği köydeki bir hasta UMKE ekibinden yardım isteyince yola çıkan ekiplerin aracı da kara saplandı. İmdadına başka bir UMKe ekibinin koştuğu araç, köylülerin desteği ve traktör yardımıyla kurtarıldı.

KALINLIĞI BİR METREYİ BULAN KARA SAPLANDI

Gaziantep'te bir haftadır etkili olan yoğun kar yağışı, özellikle bazı kırsal mahallerin yolunu ulaşıma tamamen kapattı. Kar nedeniyle yolu ulaşıma kapanan Gaziantep'in Yavuzeli ilçesine bağlı kırsal Büyükkarakuyu Mahallesinde rahatsızlanan bir vatandaşı almak için bölgeye ambulans çıkarılamayınca devreye Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) girdi. Hasta vatandaşı almak için kırsal mahalleye gitmeye çalışan UMKE ekibi, neredeyse bir metreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle kara saplandı.

İKİNCİ UMKE EKİBİ VE KÖYLÜLER YARDIMA KOŞTU

İlk UMKE ekibinin kara saplanması üzerine devreye ikinci UMKE ekibi girdi. Kent merkezinden yola çıkan ikinci UMKE ekibi, hem meslektaşlarını kurtarmak hem de hasta vatandaşa ulaşmak için yola çıktı. Olay ulaşan ikinci UMKE ekibi, köylülerin de desteğiyle kara saplanan UMKE ekibini traktör yardımıyla saplandığı kardan kurtardı.

UMKE ekibi, hastayı evinde tedavi ederek sağlığına kavuşturdu.

HASTAYA YERİNDE MÜDAHALE

Kurtarılan UMKE ekibi ile kendilerine yardım eden diğer UMKE ekibi ve köylüler daha sonra hasta vatandaşın yaşadığı eve gitti. Burada hasta vatandaşa yerinde müdahalede bulunan UMKE ekipleri, vatandaşı sağlığına kavuşturdu. UMKE ekipleri ile köylülerin o anlar sonrası hasta vatandaşın evinde beraber fotoğraf çektirmesi ise yürekleri ısıttı.

Etiketler