Tgrt Haber
13˚
21-11-2023 07:36 | Güncelleme : 21-11-2023 13:14

Ünlü futbolculara fon dolandırıcılığı davasında dikkat çeken detaylar

Yüksek kar getirili özel ve güvenilir fon vaadiyle aralarında Arda Turan, Fernando Muslera ve Emre Belözoğlu gibi isimlerin de bulunduğu pek çok kişinin yaklaşık 25 milyon dolar dolandırılması iddiasına ilişkin davada 2 sanık tahliye edildi. Banka şube müdürü Seçil Erzan'ın ise tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

Ünlü futbolculara fon dolandırıcılığı davasında dikkat çeken detaylar

İstanbul’da özel bir bankanın müdürü Seçil Erzan’ın yüksek kar getirisi bulunan güvenilir bir fon olduğunu iddia ederek aralarında Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu, Selçuk İnan, Emre Çolak ve Emrah Çolak’ın da olduğu 18 kişiyi yaklaşık 25 milyon dolar dolandırdığı iddiasıyla 216 yıl hapsi istenen banka müdürü Seçil Erzan ilk kez hakim karşısına çıktı.

"BATMAK ÜZERE OLAN GEMİNİN KAPTANIYDIM"

Erzan savunmasında, "Ben batmak üzere olan bir geminin kaptanıydım. Dolandırıcı olsam gemi batar ben kurtulurdum. Suça konu olan bakiyenin bende olmadığı, bu bakiyeyi bir yerde saklamadığımı, bununla bir şeyler almadığımı salondakilerin bildiğini çok iyi biliyorum. Bakiyenin 45 milyon olmadığını bildiklerini de biliyorum. İddianamede adı geçenlerle paradan para kazanma konusunda ortak noktamız vardı" dedi.

"ÇOK KAZANMAK İSTEMELERİ BENİ BU HALE GETİRDİ"

Duruşmada savunma yapan Seçil Erzan, her şeyin gereksiz sorumlulukları üzerine almasıyla başladığını belirtti. 

Galatasaraylı futbolculara yakın olduğu dönem paralarını değerlendirmek için destek olduğunu belirten Erzan "Bu konuda elimden geleni yapardım. Ama zimmet yaparak insanların parasını üzerime almadım. Bu insanların faiz adı altında aza tamah etmemeleri çok kazanmak istemeleri beni bu hale getirdi" dedi.

Ayrıca Erzan, birilerinin kendisini dolandırdığını ve evini defalarca ipotek edip, arabasını sattığını ileri sürdü.

Ünlü futbolculara fon dolandırıcılığı davasında dikkat çeken detaylar

300 BİN DOLARI VEREN FATİH TERİM 

Galatasaray camiasından bir kişinin parasını elden teslim ettiğini ifadesinde anlatan Seçil Erzan, “Bu kişi sonra da kulüpten ayrıldı. İhtiyaç oldukça parasını gönderiyordum. Ama istediği para çok fazla olmaya başlayınca hayır diyemedim. İstediği zaman 50-100 bin gibi ona geri gönderiyordum. Bana 300 bin dolar ödedi" dedi. 

Mahkeme başkanının 300 bin dolar veren kişinin kim olduğunu sorması üzerine Erzan, Fatih Terim cevabını verdi. 

BELÖZOĞLU'NDAN 4.MİLYON 200 BİN, ÇOLAK'TAN 3 MİLYON 200 BİN DOLAR ALMIŞ 

Savunmasının devamında Seçil Erzan, müşteki Emre Çolak'ın 3 milyon 200 bin dolar verdiğini ve bu paranın hepsini geri almadığını, Emre Belözoğlu'nun 4 milyon 200 bin dolar verdiğini ve geri almadığını, Arda Turan'ın teslim ettiği miktarı daha sonra yazılı beyanda bulunarak sunacağını söyledi.

Fatih Terim'le aralarında para alışverişi olduğunu ancak kendisine borcu olmadığını savunan sanık, Fernando Muslera'nın ana parasından 500 bin dolarını ödenmediğini belirtti.

ARDA TURAN: TÜM BİRİKİMİMİ KAYBETTİM

Mahkemede söz alan Arda Turan ise Seçil Erzan'ın kendisini sık sık arayarak parasını bir fona yatırması için ikna etmeye çalıştığını söyledi. Arda Turan, 13 milyon 900 bin doları elden verdiğini ancak bütün birikimini kaybettiğini belirtti.

Emre Belözoğlu ve Muslera da benzer suçlamalarda bulundu, kendilerine vaat edilen parayı alamadıklarını anlattı.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Galatasaraylı eski futbolcular Selçuk İnan, Emre Çolak, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ile Buse Terim, Buse Terim'in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Çetin ve Emre Çolak'ın kardeşi Emrah Çolak gibi 18 isim şikayetçi olarak yer aldı. Seçil Erzan, Ali Yörük, Asiye Öztürk, Atilla Yörük,  Hüseyin Eligül, Kerem Can ve Nazlı Can "şüpheli" sıfatıyla yer aldı.

2 SANIĞA TAHLİYE

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Atilla Yörük ile Nazlı Can’ın mevcut delil durumu ve tutuklulukta kaldıkları süreyi de göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Heyet, sanıklar Seçil Erzan ile Ali Yörük’ün ise tutukluluk halinin devamına hükmetti.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı, TGRT Haber
Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.