Tgrt Haber
12 Şubat 2023 10:23 - Güncelleme : 12 Şubat 2023 10:38

Uydu görüntüsüyle fay kırığı gözler önüne serildi: Tam 300 kilometre!

Kahramanmaraş'ta yaşanan 7.6 ve 7.7 şiddetindeki iki büyük deprem tüm dünyayı derinden sarstı. Yabancı uzmanlar depreme ilişkin araştırmalarını yayımlarken uydu fotoğrafları da depremin boyutuna ilişkin bilgi veriyor. Son olarak paylaşılan bir uydu görüntüsünde iki depremin fay kırığı gözler önüne serildi.

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: TGRT Haber
Uydu görüntüsüyle fay kırığı gözler önüne serildi: Tam 300 kilometre!
Fay Kırığı, Deprem, Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’taki deprem felaketinin ardından uydu görüntüleri ile çarpıcı detaylar ortaya çıkıyor. Son yayınlanan bir görüntü ile fay kırığı gözler önüne serildi.

İngiltere'nin Deprem, Volkan ve Tektonik Gözlem ve Modelleme Merkezi'nden (COMET) bilim insanları Avrupa Dünya gözlem uydusu Sentinel-1 tarafından gelen görüntüleri değerlendirdi.

TAM 300 KİLOMETRE…

Hindistan merkezli NDTV'de yayımlanan uydu görüntüsü 300 kilometrelik çatlağı gösterdi. Haberde 'İki kırılmadan daha uzun olanı, Akdeniz'in kuzeydoğu ucundan 300 kilometre kuzeydoğuya uzanıyor' denildi.

COMET'in attığı tweete göre 125 kilometre uzunluğundaki ikinci çatlak ilk depremden 9 saat sonra açıldı. İki yarığın çarpıcı uzunlukları ise depremlerin saldığı büyük miktardaki enerjinin kanıtı olduğu ifade edildi.

Öte yandan paylaşımda iki kopma birbiriyle "Bağlantılı görünmüyor" ifadeleri kullanıldı.

"İKİ TANE OLMASI ÇOK SIRA DIŞI"

COMET ekibinin başındaki Tim Wright, depremlere ilişkin "Deprem ne kadar büyükse, fay da o kadar büyük olur ve o kadar çok kayar. Bu deprem fayı, kıtalarda kaydedilen en uzun faylardan biridir. Ayrıca, iki tane olması çok sıra dışıdır." dedi.

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİNDE SON DURUM

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...