23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-24 12:59:05

Uzmanı 'buralara dikkat' diyerek uyardı: 7,2 büyüklüğünde deprem olabilir

Balıkesir'de meydana gelen 4,7 şiddetindeki depremin ardından Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, bölgede diri fay hatları olduğunu hatırlatarak uyarılarda bulundu. Balıkesir genelinde bulunan fayların 7-7,2 şiddetinde deprem oluşturacak potansiyele sahip olduğunu söyleyen Aykan, küçük depremlerin de bir süre devam edeceğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Uzmanı 'buralara dikkat' diyerek uyardı: 7,2 büyüklüğünde deprem olabilir
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde meydana gelen 4,7 şiddetindeki depremin ardından, Balıkesir Kent Konseyi, Şehir Ekonomisi, Kalkınma ve İstihdam Yönetim Kurulu Üyesi, Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan önemli açıklamalarda bulundu. İl genelinde bulunan diri fayların 7-7,2 şiddetinde deprem üretebilecek potasiyelde olduğunu söyleyen Aykan, fay hatlarında ciddi enerji birikmesi olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu.

"KÜÇÜK DEPREMLER BİR SÜRE DEVAM EDECEK"

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde meydana gelen deprem ile ilgili Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan değerlendirme yaptı. Aykan, "Depremin olduğu yerde MTA'nın diri fay haritasında çizili bir fay bulunmuyor. Deprem, Havran-Balya fay zonunun, Kepsut segmentinin doğuya doğru devamı üzerinde oldu. Havran-Balya fay zonu üzerinde yapılan paleosismolojik çalışmalara göre de Kepsut segmenti üzerinde en son yüzey kırığı oluşturan deprem 1898 tarihinde meydana gelmiştir. Balıkesir, Dursunbey ilçesinde meydana gelen Mw=5 büyüklüğündeki deprem orta büyüklükte bir deprem olup normal şartlarda binalarda hasarlara ve can kayıplarına neden olmaz. Fakat ülkemizde özellikle kırsal mahallelerde taşıyıcı sistem yapısının yetersizliğinden dolayı yapılarda hasarlar ve can kayıpları olabilmektedir. Burada küçük depremler bir süre devam edecektir" dedi.

Deprem uzmanı Aysun Aykan, diri fayları tek tek sayarak bu bölgelerde tedbir alınması gerektiğini vurguladı.

Dursunbey’deki deprem bölgesinde daha büyük depremler üretebilecek fayların olabileceği değerlendirmesinde bulunan Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, “Bu bölgede daha büyük depremler oluşturabilecek faylar bulunmaktadır ve bu fay hatlarında da ciddi enerji birikmesi mevcuttur” ifadelerini kullandı.

"DEPREM ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİP ÇOK SAYIDA DİRİ FAY VAR"

Balıkesir’in deprem yoğunluğu fazla olan illerden birisi olduğunu kaydeden Aysun Aykan, “Balıkesir ili deprem yoğunluğu fazla olan bir ilimiz ve bu deprem aktivitesi özellikle, 10 Aralık 2019 tarihinde Balıkesir-Altıeylül’de Mw=5 büyüklüğünde deprem ile başlayarak sonra Balıkesir Karesi’deki depremlerle devam eden ve daha sonra yine bu bölgede 22 Nisan'da Mw=4.2 büyüklüğünde Sındırgı depremleri ile devam eden bir deprem aktivitesi oldu. Uzun süredir deprem yoğunluğu olduğu için bölgedeki depremler halkımızı korku ve paniğe sevk ediyor. Bu büyüklükte depremler bu bölgede her zaman olabilir; çünkü deprem üretme potansiyeline sahip çok sayıda diri fay var” diye konuştu.

Uzman Aykan, üzerinden yerleşim birimleri geçen fay hatlarının olduğu bölgelerde zaman kaybetmeden önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

"ASIL BURALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR"

Balıkesir'de oluşabilecek tehlikelere dikkat çeken Aykan, "Bölgedeki Balıkesir, Edremit ve Bandırma faylarının sismik tehlikesi daha büyük ve bu fayların üzerinde yapılaşmalar var. Balıkesir ili ve ilçeleri dünyanın sismik yönden en aktif faylarından birisi olan Kuzey Anadolu Fayı’nın güney koluna ait fay segmentleri üzerinde konumlanmıştır. Dünyanın en aktif faylarından birisi olan Kuzey Anadolu Fayı’nın bölgedeki varlığı, Balıkesir ve ilçelerinin deprem tehlikesinin yüksek olmasının nedenleri arasındadır. Geçmişte Balıkesir ve ilçelerinde meydana gelen 1672, 1845, 186, 1577, 1897, 1898, 1935, 1944, 1953, 1964 depremleri ile Balıkesir ve ilçeleri önemli bir şekilde etkilenmiştir. Balıkesir ilinde gelecekte yıkıcı deprem oluşturabilecek 20 fay zonu bulunmaktadır. Bu fayların çoğu Mw=7 ve Mw=7,2 büyüklükte deprem oluşturabilecektir. Yenice-Gönen Fayı, Balıkesir Fayı, Edremit Fayı ve Bandırma Fayları yerleşim birimlerinden geçmektedir. Asıl buralara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Vakit kaybetmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler