Tarih : 16.05.2021 - 13:25 Yorum : 0

Yargıtay kararını verdi! Eşinin maaşına el koyan koca şimdi yandı

Yargıtay, eşinin maaşına el koyan kocanın, ‘ekonomik şiddet’ uyguladığı gerekçesiyle ağır kusurlu saydı.

Yargıtay kararını verdi! Eşinin maaşına el koyan koca şimdi yandı

Bursa'da anlaşamayan çift karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme erkeğin davasının kabulüne hükmetti. Davacı karşı davalı kadına ise nafaka ve tazminat ödenmesine karar verdi. Taraflar kararı istinafa götürdü. 

EŞİNİN MAAŞINA EL KOYAN KOCA EKONOMİK ŞİDDET UYGULUYOR

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, eşinin maaşına el koyan erkeğin eşine ekonomik şiddet uyguladığına hükmetti.

Yargıtay kararında; eşinin maaşına el koyan erkeğin ağır kusurlu olduğu belirtildi. Kararda; “Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davacı-karşı davalı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Açıklanan sebeple, davacı-karşı davalı kadın lehine uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozulmasına, hükmün bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise onanmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Kaynak : İHA
Etiketler : Yargıtay gündem
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber