2022-06-26 10:05:24 | Son Güncelleme : 2022-06-26 10:16:22

Apartman sakinlerinin en büyük sorunu çözüldü: Yargıtay’dan emsal ‘su sızıntısı’ kararı

Apartmanlarda yaşayanların en büyük sorunlarından biri haline gelen ‘su sızıntısı’ sorununu Yargıtayü emsal bir karara imza atarak çözdü. Alt kattaki, üst dairedeki arızadan dolayı su sızdığını belirten vatandaşın başvurusu üzerine Yüksek Mahkeme, maddi zararın arızanın olduğu ev sahibi tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Apartman sakinlerinin en büyük sorunu çözüldü: Yargıtay’dan emsal ‘su sızıntısı’ kararı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Üst kat komşusundan kendi dairesine sızan su sebebiyle evinde maddi zarar oluşan bir kişi, soluğu mahkemede aldı. Yılardır, apartman dairelerinde yaşayan kişilerin en büyük sorunlarından biri haline gelen üst kattaki su sızıntısı sorununa Yargıtay’ın verdiği kararla birlikte, oluşan hasarı artık arızalı dairenin ev sahibi ödeyecek.

ZARARI ARIZALI DAİRE SAHİBİNİN ÖDEMESİNE HÜKMETTİ

Üst kattaki daireden sızan su sebebiyle dairesinde zarar meydana gelen vatandaş, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Davalının dairesinin banyo ve mutfağından sızan sular nedeniyle dairesinde oluşan zararın tazmini ve sızıntının önlenmesini istedi. Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmederek, zararın bilirkişi tarafından belirlenen bölümünün üst kattaki daire sahibi tarafından ödenmesine karar verdi. Davalı daire sahibi kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay 5. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

YARGITAY HÜKMÜ ONADI

Bilirkişi raporuna dikkat çekilen kararda, dairede oluşan zararın bilirkişice belirlenen bölümünün daire sahibi tarafından ödenmesi gerektiğine dikkat çekildi. Kararda, "Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasal gerektirici sebeplere ve özellikle kanıtların takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre; davacının bağımsız bölümündeki hasarın, davalının ıslak zemin su tesisatından kaynaklı arızanın sebebiyet verdiğinin bilirkişi raporu ile tespit edilerek arızanın giderilmesine karar verilmesinde bir isabetsizlik görülmediğinden yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usul ve yasaya uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi.