2022-05-28 13:06:26 | Son Güncelleme : 2022-05-28 13:13:52

Yaşlı kadına bir yılda ikinci kanca! Önce ziynet eşyalarını, şimdi de 100 bin lirasını dolandırdılar

Bartın’da 80 yaşındaki H.B. isimli bir kadın, 2021 yılında kendisini hedef alan tele dolandırıcıların ağına yeniden düştü. İlk sefer ziynet eşyalarını kaptıran kadın, bu kez de 99 bin lirasını dolandırıcıların hesabına aktardı. Şikayetin ardından şüpheliler Bartın İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı.

Bartın’da geçtiğimiz aylarda, kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılara ziynet eşyalarını kaptıran 80 yaşındaki kadın bu kez de paralarını elleriyle teslim etti. Geçtiğimiz sefer adına sahte kimlik çıkarıldığı, geçtiğimiz günlerde de FETÖ bahanesiyle dolandırılan kadın, dolandırıcıların bulunmasının ardından paralarını geri aldı.

ALTINLARINI KENDİ ELLERİYLE TESLİM ETTİ

80 yaşındaki H.B. ilk dolandırıcılık olayında kendisini telefonla arayıp kendilerini polis olarak tanıtan şahısların, “Adınıza sahte kimlik çıkartılmış, sahte kimlik çıkaran şahıs altın çalmış ve çaldığı altınları sizin evde sakladığını söylüyor, sizdeki altınları incelemek için almamız gerekiyor” şeklinde ifadelerine inanıp 6 bilezik, 2 yüzük ve 1 küpeden oluşan ziynet eşyalarını kapıya kadar gelen dolandırıcılara teslim etmişti.

ZİYNET EŞYALARI GERİ VERİLDİ

Dolandırıldığını anlayan H.B.’nin müracaatı üzerine Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekiplerince dolandırıcıların yakalanması için çalışma başlatmış, yapılan çalışmalar sonucunda olayın şüphelisi S.Ç.’nin otobüs ile Bartın’dan Adana’ya seyahat ettiği anlaşılmıştı. Yapılan operasyonda yaşlı kadına ait ziynet eşyaları ile birlikte yakalanan şüpheli adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, ele geçirilen ziynet eşyaları ise H.B. isimli yaşlı kadına geri teslim edilmişti.

BU KEZ DE ‘ADINIZ FETÖ’YE KARIŞTI’ YALANI

Geçtiğimiz Nisan ayında 80 yaşındaki H.B., yeniden dolandırıcıların hedefi oldu. Bu defa H.B.’yi arayan dolandırıcılar yaşlı kadına, “FETÖ Terör Örgütü ile bağlantınız tespit edildi. Konunun incelenmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde ziynet eşyalarınızı devlet güvencesine alacağız. Altınlarınızı nakde çevirip size vereceğimiz hesaba aktarın” dedi.

Yaşlı kadın, dolandırıcıların yönlendirdiği gibi kuyumcuya gidip altınlarını nakde çevirdikten sonra dolandırıcıların verdiği banka hesabına 99 bin 400 TL yatırdı. Bir süre sonra yeniden dolandırıldığını anlayan yaşlı kadın Bartın İl Emniyet Müdürlüğüne başvuruda bulununca olayın şüphelilerinin yakalanması için geniş çaplı çalışma başlatıldı.

11 BİN LİRA VE 2 BİN DOLAR BULUNDU

Şahısların iki kişi oldukları, İstanbul ile Van illerinde ikamet ettikleri tespit edildi. Bartın, İstanbul ve Van illerinde yürütülen eş zamanlı çalışmalar sonucunda dolandırıcılık şüphelisi Mustafa K. İle Şahabettin A. isimli 2 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Şahısların üstlerinde ve adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda banka kartı, cep telefonları, 11 bin 339 TL ve 2 bin dolar nakit para ele geçirildi.

Şüpheli 2 şahıs Bartın’da çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandı.