22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-22 16:34:14

Yerli aşı TURKOVAC ne zaman uygulanmaya başlayacak, yan etkileri neler? TURKOVAC varyantlardan koruyor mu?

Yerli ve milli aşı TURKOVAC'ın acil kullanım onayı verildi! Birçok vatandaşın merak ile beklediği aşıya dair, "TURKOVAC ne zaman uygulanmaya başlayacak, etkinliği nasıl, yan etkileri var mı, neler? TURKOVAC varyantlardan koruyor mu?" sorularının cevabı araştırılmaya başladı. İnaktif bir aşı olan yerli TURKOVAC'a dair merak edilenler haberimizde...

Yerli aşı TURKOVAC ne zaman uygulanmaya başlayacak, yan etkileri neler? TURKOVAC varyantlardan koruyor mu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

"TURKOVAC'ın yan etkisi var mı, yan etkileri neler? TURKOVAC ne zaman uygulanmaya başlayacak, ne zaman çıkacak, inaktif mi mRNA mı? Omicrona karşı TURKOVAC etkili mi, varyantlardan korur mu?" soruları gündemde! Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı, yerli ve milli aşıda! Acil kullanım onayı verilen yerli inaktif Covid-19 aşısıTURKOVAC'a dair son dakika gelişmeleri ve aşı açıklamaları haberimizde...


TURKOVAC İÇİN "KISIRLIK" İDDİALARINA CEVAP GELDİ!

Yerli aşı Turkovac ile ilgili tedirginlik yaşanmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kara, konuya ilişkin açıklama yaptı:

"Aşı ile ilgili akıllarda sorular olabilir. Akıllarına ne geliyorsa, sağlık çalışanlarına sorsunlar. Bugüne kadar dünyada geliştirilen hiçbir aşının kısırlık yönünden bir etkisi olmadı. Turkovac için de böyle bir şey söz konusu değildir. Vatandaşlarımız rahat olsun. Herhangi bir korkuya kapılmasın. Gönül rahatlığıyla herkes bu aşıyı olabilir" 

İLK SEVKİYAT ALKIŞLAR EŞLİĞİNDE UĞURLANDI

Turkovac aşılarının ilk partisi ambalajlandıktan sonra özel nakliye aracına yüklendi. 150 bin adet aşının yüklendiği araç, çalışanların alkışları eşliğinde Ankara'ya gitmek üzere yola çıktı. Sevkiyatı başlayan aşıların önümüzdeki günlerde Türkiye'deki diğer illere de gönderileceği bilgisi paylaşıldı.

TURKOVAC İÇİN ACİL KULLANIM İZNİ ÇIKTI!

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) yapılan başvuru için acil kullanım onayı bugün resmen verildi. Bu gelişmeyle birlikte, yerli aşının koronavirüsle mücadelede etkin rol oynaması bekleniyor.

TURKOVAC'ın ilk aşaması olan Faz 1 çalışmaları, 5 Kasım 2020'de başlamıştır ve ilk olarak 44 gönüllü üzerinde uygulanan Faz 1 aşamasının ardından ilk dozu 10 Şubat'ta yapılan Faz 2 çalışmaları ise 250 gönüllüyle yürütülmüştür. Her iki faz aşamasında da aşıyla ilgili olumlu veriler elde edildi. 

YERLİ AŞI NE ZAMAN KULLANIMA GİRECEK, UYGULANACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, yerli aşı ile ilgili hedeflerinin; TURKOVAC'ı yıl bitmeden yaygın kullanıma koymak olduğunu şu sözlerle paylaşmıştı:

"Konuşmama başlamadan önce milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli COVID-19 inaktif aşımız TURKOVAC bugün itibarıyla Acil Kullanım Onayına müracaat etmiştir. Yıl bitmeden yaygın kullanıma geçeceğini umut ediyorum. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim."

TURKOVAC OMİCRON'A KARŞI ETKİLİ Mİ?

Yerli ve milli aşı TURKOVAC'ın çeşitli varyantlar üzerinde etkinliğine yönelik çalışmalar sürüyor. TURKOVAC'ın Alfa varyantına karşı yüzde 100 etkili olduğu ifade edilirken; izole edilen Delta varyantı üzerindeki incelemeleri ise devam ediyor. Omicron varyantı üzerinde TURKOVAC aşıların etkinliğine ilişkin henüz yeterli çalışma tamamlanmamak ile birlikte, TURKOVAC'a dair gelişmeler haberimizde yer alacak. 

TURKOVAC AŞISININ YAN ETKİLERİ VAR MI, NELER?

Milyonlarca vatandaşın aklındaki "yan etki" sorularına yaptığı açıklama ile son noktayı koyan Tekirdağ Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, il genelinde 80 kişinin TURKOVAC aşısı olduğunu şu sözlerle ifade etti:

"TURKOVAC aşımız gün sayıyor. Aşımızın vatandaşlarımız ve dünyadaki diğer insanlarla buluşacağı günleri bekliyoruz. Aşı olan vatandaşlarımızdan herhangi bir yan etki, bir komplikasyon duyurusu bize gelmedi. Bunun ötesinde aşı olan herkes çok memnun ve kendilerini çok iyi hissediyor. Herkesi çalışmaya davet ediyoruz. Aşı için müracaat ederlerse, hem kendileri hem ülkeleri hem de insanlık adına çok büyük bir yararlılık göstermiş olurlar. Aşı olan vatandaşlarımızın sayısının yükselmesini bekliyoruz” 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TURKOVAC AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli ve milli aşıya dair açıklamalar yaptı:

"Aşının ülkemizde üretilebilir olması fevkalade önemlidir. Aşı yaptırmayan vatandaşlarımızı Turkovac aşısı yaptırmaya davet ediyorum. Gereken onayları alarak üretim ve kullanma aşamasına gelen TURKOVAC aşımız, milletimizi salgına karşı en etkili şekilde koruma gayretlerimizin sembolüdür. Sinovac ve Biontech aşısının ardından Turkovac'ı da sunabileceğiz. TURKOVAC'ın üretimiyle birlikte bu aşımızı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız."

TURKOVAC AŞISININ ETKİNLİĞİ NEDİR?

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, TURKOVAC'ın etkinliğne dair açıklamalarda bulundu ve milyonlarca vatandaşın aklındaki soru işaretlerini yaptığı açıklama ile giderdi. Bilim Kurulu Üyesi Kara:

"PCR'ı pozitif olan, şikayeti olanlarla değerlendirildiği zaman Turkovac kolunda sadece 20 kişi karşı kolda 40 kişi vardı. Bizim aşımızın daha etkili olduğunu gösterdi. Hastaneye yatan, yoğun bakıma ihtiyaç duyan hiç hastamız olmadı.

Bizim aşımız hatırlatma doz olarak kullanıldığında antikor düzeyinde 4 kat fazla artış olduğunu, aşının yan etkilerinin ele alındığı, güvenlik yönüyle ilgili ikinci grup çalışmada ise yaklaşık 3-4 bin kişiye ulaşılmasını amaçlıyoruz.

Bu noktada başlangıca göre bir avantajımız var; inaktif aşılar genel anlamda kullanıldığı ve dünya genelinde yaklaşık 3,5 milyar kişiye uygulandığı için olası istenmeyen etkilerinin neler ve hangi sıklıkta olduğunu biliyoruz. TURKOVAC'ta da bu etkilerin görülüp görülmediğine bakıyoruz. O verilerin de olumlu olduğunu gördük." dedi.

Etiketler