Tarih : 23.06.2021 - 12:47 Yorum : 0

Yunanistan'ın ihlaline Türkiye'den Navtex'li yanıt

Atina Mutabakat Muhtırası'na uymayarak turizm sezonu içinde Ege Denizi'de askeri eğitim sahası ilan eden Yunanistan'a Türkiye'den karşılık geldi. Buna göre Türkiye, karşılıklılık çerçevesinde 22 Haziran tarihli NAVTEX ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilanı gerçekleştirdi.

Yunanistan'ın ihlaline Türkiye'den Navtex'li yanıt

Türkiye ile Yunanistan arasındaki yeni bir kriz doğdu. Yunanistan'ın, Türkiye ile imzaladığı Atina Mutabakat Muhtırası'na aykırı olarak, turizm sezonunda tatbikat için Ege Denizi'nin uluslararası sularında askeri eğitim sahası ilanı yapması üzerine Türkiye de mütekabiliyet çerçevesinde 22 Haziran tarihli seyir duyuruları (NAVTEX) ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilan etti.

YUNANİSTAN 33 YILLIK ANLAŞMAYI BOZDU

Türkiye ve Yunanistan arasında 1988'de imzalanan Atina Mutabakat Muhtırası ile yoğun turizm sezonunun olduğu 15 Haziran - 15 Eylül döneminde, Ege Denizi'nin uluslararası sularında tatbikat yapılmaması ve askeri eğitim sahası ilan edilmemesi karara bağlandı.

Mutabakat muhtırası ile tesis edilen Moratoryum periyodunu dikkate alan Türkiye, 2021 yılı harekat-eğitim faaliyetleri planlanmaları sırasında 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında, Ege Denizi uluslararası sularda saha ilanı yapmadı.

Yunanistan ise mutabakata uymayarak, bu sene için Moratoryum ile belirlenen dönemi de kapsayacak şekilde eğitim/tatbikat sahası ilan etti. Türkiye'nin, Moratoryuma saygılı tutumu ve diplomatik girişimlerine rağmen Yunanistan, ilan ettiği sahalarda Moratoryuma uyma yönünde bir değişiklik yapmadı.

EGE'DE NAVTEX İLAN EDİLDİ

Yunanistan'ın Moratoryumu ihlal eden uygulamalarını yakından takip eden Türkiye için mütekabiliyet çerçevesinde, aynıyla mukabele etmek zorunluluğu doğdu. Bunun üzerine Türkiye tarafından 22 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan seyir duyuruları ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilan edildi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Yunanistan provokasyondan vazgeçmeli Mevlüt Çavuşoğlu: Yunanistan provokasyondan vazgeçmeli Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde sorun yaşanmaması için Yunanistan'ın tahrik ve provokasyonlardan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'den Atina'ya NAVTEX cevabı: İtirazlarınız nafile bir çaba Türkiye'den Atina'ya NAVTEX cevabı: İtirazlarınız nafile bir çaba Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamaya yönelik, 'Ülkemiz uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları çerçevesinde bölgedeki faaliyetlerine devam edecektir.' açıklamasında bulundu. Ayrıca açıklamada 'Yunanistan'ın maksimalist iddialarına dayanarak her NAVTEX duyurusunun ardından faaliyetlerimize itiraz etmesi nafile bir çabadır.' ifadeleri yer aldı.

Kaynak : İHA
Etiketler : Türkiye Yunanistan Navtex
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber