2021-09-19 10:58:20

Zeytin bidonlarıyla kaçakçılık: 86 tarihi eser ele geçirildi

İstanbul’da kargo firmalarına gerçekleştirilen operasyonda tarihi eser kaçakçılarının yeni bir yöntemi deşifre edildi. Plastik zeytin bidonlarına gizlenmiş, 86 parça tarihi eser ele geçirilirken, 1 kişi yakalandı.

Zeytin bidonlarıyla kaçakçılık: 86 tarihi eser ele geçirildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan istihbarat çalışmalarında şehiriçi ve şehirlerarası taşımacılık yapan bir kargo firmasının Kağıthane ve Beyoğlu şubelerinde plastik bidonlarda zeytinlerin arasına gizlenmiş tarihi eser olduğu bilgisini aldı.

KARGO ŞUBELERİNE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Kaçakçılık polisi, dün Kağıthane ve Beyoğlu’nda söz konusu kargo şubelerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Depoda yapılan aramalarda İstanbul’a kargo yoluyla zeytin bidonu içerisinde geldiği tespit edilen ve Türk İslam medeniyetleri ve Bizans dönemlerine ait olduğu tahmin edilen 30 sikke, 48 adet Roma dönemi oyun taşı, 3 parça gözyaşı şişesi ve 5 adet çeşitli dönemlere ait obje olmak üzere toplam 86 parça obje ve sikkeden oluşan eser ele geçirildi.

Operasyonda kargoların alıcısı olduğu ve tarihi eserlerle bağlantısı bulunduğu belirtilen O.E. adlı şüpheli yakalandı. Yakalanan şüphelinin emniyete götürüldüğü ve ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Etiketler