Tgrt Haber
08 Şubat 2024 00:22 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 04:03

Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti

Zonguldak'ta özel bir maden ocağında göçük meydana geldi. 2 işçiden 1'i sağ olarak çıkartıldı. Diğer işçinin cansız bedenine ise 5 saat sonra ulaşıldı.

Editör: Furkan Günler / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Zonguldak, Maden Ocağı, Göçük

Zonguldak’ta özel bir maden şirketi tarafından işletilen maden ocağında meydana gelen göçükte 2 işçiden 1’i sağ olarak çıkartıldı. Diğer işçinin cansız bedeni ise 5 saat sonra çıkartılabildi.

Edinilen bilgiye göre olay akşam 21.00 sıralarında Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesi Ayiçi Mahallesi’nde Akkurt Madencilik Şirketi tarafından işletilen özel bir maden ocağında göçük meydana geldi.

EKİPLER SEVK EDİLDİ

Göçük altında kalan Erdem Yıldız ve Murat Çetinkaya isimli madencileri ilk olarak mesai arkadaşları kurtarma çalışması başlattı. Göçük ihbarı üzerine olay yerine Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait tahlisiye ekipleri ile AFAD, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Zonguldak'ta maden ocağında göçük meydana geldi - 1. Resim

2 İŞÇİDEN 1'İ KURTARILDI

AFAD ve tahlisiye ekipleri göçükte kalan iki işçiyi kurtarma çalışması başlattı. Göçükten yaklaşık bir buçuk saat sonra Erdem Yıldız sağ olarak ekiplerce kurtarılarak yer üstüne çıkartıldı.

Yıldız, ilk müdahalesinin ardından ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Zonguldak'ta maden ocağında göçük meydana geldi - 2. Resim

"DİĞER İŞÇİMİZİN DE SAĞ OLDUĞUNU SES ALINDIĞINI BİLİYORUZ"

Öte yandan Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Cezmi Yalınkılıç, AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör maden ocağına gelerek şirket yetkilisi Alaaddin Kurnaz’dan göçüğe ilişkin bilgi aldı.

Vali Hacıbektaşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Değerli arkadaşlar geçmiş olsun. Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesi Ayiçi Mahallesi mevkisinde 35 işçinin bulunduğu bir vardiyadaki ayakta iki işçinin çalıştığı saat 21.00 sıralarında bir göçük meydana geldi. Saat 21.30 gibi yetkililere bildirildi. Olay yerine AFAD, sağlık ekipleri Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekipleri sevk edildi. İki madenci arkadaşımızdan biri sağ olarak bilinci açık şu an çıkarıldı. Diğer işçimizin de sağ olduğunu ses alındığını biliyoruz. Şu anda vardiyadaki diğer arkadaşları iki işçimiz göçüğe maruz kaldı. Çalışma yapılıyor. Dışarıdan da takviye yapıldı. Bütün tahlisiye ekiplerimiz burada. İnşallah kısa zamanda da ona ulaşmalarını bekliyoruz. Şu an için inşallah diğer işçimiz de sağ salim kurtulur” dedi.

Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti - 3. Resim

5 SAAT SONRA GELEN KÖTÜ HABER

Ekipler 5 saatlik çalışmanın ardından Murat Çetinkaya’nın cansız bedenine ulaştı. Çetinkaya’nın cansız bedeni ceset torbasına konularak ambulansa taşıdı.

Bu sırada maden ocağının girişinde bekleyen ailesi; 45 yaşındaki madencinin cansız bedenini görünce sinir krizleri geçirdi. Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu aileyi teselli ederken Murat Çetinkaya’nın cansız bedeni Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...