2022-01-14 19:27:09 | Son Güncelleme : 2022-02-02 00:15:31

Son dakika! 14 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayısında düşüş

Son dakika: Sağlık Bakanlığınca 14 Ocak Kovid-19 verileri paylaşıldı. 14 Ocak 2022 koronavirüs tablosundaki verilere göre, 67 bin 857 vaka tespit edilirken 167 kişi ise hayatını kaybetti. Açıklanan tabloya göre vaka sayısında düşüş görüldü. Dün korona tablosunda 75 bin 564 vaka kayıtlara geçmişti. Başhekimlerle bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da artan vaka sayıları sebebiyle hastaneye yatan sayısında bir miktar artış gözlendiğini açıkladı.

Son dakika! 14 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayısında düşüş
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'nin yeni korona virüs tablosu açıklandı. 14 Ocak’ta açıklanan 24 saatlik verilere göre, 67 bin 857 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 167 oldu. Bir günde toplam 392 bin 438 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 56 bin 256 olarak kaydedildi.

AŞILAMA VERİLERİ PAYLAŞILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 83,93 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 92,20 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 138 milyon 826 bin 560’a yükseldi.

İLK SIRADA OSMANİYE VAR

Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 88,3 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Osmaniye’yi Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın takip etti.

EN DÜŞÜK AŞILAMA ŞANLIURFA’DA

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 60,8 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ takip etti.

TURKOVAC VURGUSU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bilindiği gibi, Turkovac’ın primer aşılama Faz 3 sonuçları bilim insanları tarafından açıklandı. Bu sonuçlar, Turkovac’ın, karşılaştırıldığı inaktif aşıdan daha etkili olduğunu göstermiştir. Turkovac’ı bekleyenler, yerli aşıya güvenleri artmış olarak aşılarını yaptırabilirler” dedi.

BAŞHEKİMLERLE BİR ARAYA GELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da başhekimlerle bir araya geldi.

Buluşmanın ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Koca şunları söyledi:

İl sağlık yöneticilerimiz ve başhekimlerimizle bir araya gelerek vaka sayımızın en yüksek olduğu İstanbul’un sağlık hizmetlerini yerinde değerlendirdik. Artan vaka sayıları sebebiyle hastaneye yatan sayısında bir miktar artış gözleniyor. Endişeye mahal verecek olumsuz bir durum olmasa da tedbirde ısrar etmek gerekiyor. Omicron varyantının bulaşma hızı çok yüksek. Kişisel koruyucu tedbirlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Aşı, maske ve mesafe en önemli gücümüz. Maskeyi kalabalık ortamlarda aklımızdan da yüzümüzden de çıkarmayalım.

14 OCAK KORONAVİRÜS TABLOSU

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 167 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 67 bin 857 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

13 OCAK KORONAVİRÜS TABLOSU

Sağlık Bakanlığı, dün 153 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 75 bin 564 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

Etiketler