2022-05-06 13:41:01 | Son Güncelleme : 2022-05-06 14:02:43

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karar: Ameliyat öncesi PCR testi kalktı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı tarafından alınan yeni kararla birlikte, Ameliyat ya da endoskopi, kolonoskopi gibi girişimsel işlemler öncesinde hastalara tarama amaçlı test zorunluluğunu kaldırıldı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karar: Ameliyat öncesi PCR testi kalktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son bilim kurulu toplantısının ardından kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığını açıklamıştı. Salgın sürecine ilişkin bir kural daha kaldırıldı.

Artık ameliyat ya da endoskopi gibi diğer işlemler öncesinde yapılması zorunlu olan PCR testi yapılmayacak. Sağlık Bakanlığı yeni uygulamayı hastanelere resmi yazıyla duyurdu. Karar 26 Nisan'da yapılan son Bilim Kurulu toplantısında alındı.

BAKANLIK RESMİ YAZIYLA DUYURDU

NTV'de yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı hastanelerin artık ameliyat ya da endoskopi, kolonoskopi gibi girişimsel işlemler öncesinde hastalara tarama amaçlı test yapılmamasını istedi. Resmi yazıda kararın vaka sayıları, aşılama oranı, ilaç kullanımı gibi etkenlerin göz önünde bulundurularak alındığı belirtildi.

UZMANLAR UYARDI

Uzmanlara göre yeni uygulama hekimler ve sağlık çalışanlarının dışında diğer yatan hastaların sağlığı için risk oluşturacak. 21 Nisan'da da Sosyal Güvenlik Kurumu, hastanelerdeki koronavirüs hastası ayrımını sona erdirmiş, koronavirüs hastaları için ödenen ek ücretler kaldırılmıştı.

Etiketler