2022-01-11 16:41:10 | Son Güncelleme : 2022-02-02 00:15:31

Koronavirüs semptomları değişti! Yeni tip Koronavirüs belirtileri neler? Yeni Covid-19 belirtileri nasıl anlaşılır?

Son dönemlerde yayılma hızının giderek arttığı korona virüs salgınının etkileri artmaya devam ediyor. Kış aylarının gelmesiyle birlikte daha da artan koronavirüs soğuk havanında etkisiyle bulaş oranı ciddi boyutlara ulaştı. Aşı çalışmalarının yanı sıra virüsün mutasyona uğramasıyla farklı varyantlar meydana gelmişti. Tehlike boyutu ciddi düzeye ulaşan Omicron varyantı ile birlikte koronavirüsün belirtileri değişiklik göstermeye başladı. Peki koronavirüsün yeni semptomları nelerdir? Yeni tip Koronavirüs belirtileri neler? Yeni Covid-19 belirtileri nasıl anlaşılır? İşte yeni belirtiler…

Koronavirüs semptomları değişti! Yeni tip Koronavirüs belirtileri neler? Yeni Covid-19 belirtileri nasıl anlaşılır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünya genelinde koronavirüsle mücadele kapsamında 4. doz aşılamaya gidilmesine rağmen mutasyona uğramasıyla yeni varyantlar meydana geldi. Yeni oluşan varyantlar içinde en tehlikelisi olarak adlandırılan Omicron virüsünün yayılma hızı endişe verici olarak tanımlandı. Omicron varyantıyla birllikte koronavirüsün belirtileri değişkenlik göstermeye başladı. Yeni tip varyantların ortaya çıkması ile değişen Covid-19 belirtileri ayırt edilmekte zorlanılırken konu ile ilgili bilim insanlarından açıklama geldi. Uzmanların açıklamalarına göre yeni tip Koronavirüs belirtileri neler? Yeni Covid-19 belirtileri nasıl anlaşılır? Koronavirüsün en belirgin semptomları hangileri? İşte detaylar…

YENİ TİP KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Koronavirüsün belirtilerinin değiştiğini ve en belirgin semptomlarının boğaz yanması ve boğaz ağrısı olduğu ifade eden bilim adamlarından önemli açıklamalar geldi. ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, Omicron varyantının belirtileri ile ilgili detaylı bir analiz yayınladı. Güney Afrika’dan İngiltere’ye Norveç’ten ABD’ye birçok uzmanın görüşünün yer aldığı haberde, boğaz ağrısının Omicron’un “erken dönem belirtisi” olduğu ifade edildi.

Yapılan incelemelerin sonuçlarına göre yeni belirtilerin diğerlerine göre en değişik özelliğinin boğaz ağrısının olduğuna dikkat çeken bilim adamları Omricon varyantının sepmtomlarının farklılığına değindi. Güney Afrika, İngiltere, ABD ve diğer ülkelerde Omicron varyantı hastalarının önce boğaz ağrısı şikayetiyle doktorlara danıştıkları ifade edilirken, Omicron varyantının önceki varyantların aksine burundan önce boğazı enfekte ettiği iddia edildi.

EN BELİRGİN KORONAVİRÜS BELİRTİSİ BOĞAZ AĞRISI

Koronavirüsün yeni varyantı olan omricon’un belirtilerinin öncekilere göre çok ciddi farklar olduğunu bildiren bilim adamları en belirgin özelliğinin boğaz kuruluğu olduğunu söyledi. Yale Tıp Fakültesi’nde görevli Dr. Moreno, “Bu yeni varyant hastalarının belirtileri aynı. Kuru bir boğaz ağrısı ve bir şey yutmak istediklerinde keskin bir acı. Bu semptom diğer Covid-19 semptomlarından önce çıkıyor. Boğazda bir gıcık gibi değil, boğazlarının kuru hissettiğini söylüyorlar” açıklamalarını yaptı. Uzmanlar bu belirtileri hissedenlerin test yaptırması gerektiğini belirtti. Güney Afrika’nın en büyük sağlık sigorta şirketi Discovery Health’in CEO’su Ryan Noach’ın sözlerini hatırlattı. Noach da belirtilerin sırasıyla boğazda ağrı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, vücutta ağrı şeklinde görüldüğünü söyledi.

YENİ TİP KORONAVİRÜS SEMPTOMLARI NELER?

Boğazda bir gıcık şeklinde değil kuruluk şeklinde ortaya çıkan koronavirüs belirtilerinin en göze çıkan semptom olduğunu söyleyen Moreno, boğaz ağrısıyla birlikte sinüste doluluk ve baş ağrısının da kendini gösterdiğini bildirdi.

Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Fakültesi’nde görevli Dr. Andy Pekosz ise, “Omicron varyantıyla ilgili bildiğimiz bir diğer şey de semptomların diğer varyantlara göre farklı olması. Covid-19’da en çok karşılaşılan koku kaybı Omicron’da yok. Daha çok öksürük ve boğaz ağrısı Omicron’un belirtileri arasında” açıklamasında bulundu.

OMICRON'UN EN SIK GÖRÜLEN 3 BELİRTİSİ

Omicron varyantının en sık görülen 3 belirtisi olduğunu söyleyen uzmanlar bunlara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı. Omicron'da en yaygın görülen semptomlar;

  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı olarak belirlendi.

YENİ TİP KORONAVİRÜS İÇİN 2 SEMPTOM DAHA GÖRÜLDÜ!

Bu 3 semptomun dışında yapılan bir başka araştırmaya göre ise Omicron varyantının 2 farklı belirtisi daha olduğu belirtildi. Son bir aylık süreçte koronavirüse yakalanan kişilerde saç dökülmesi ve pembe göz (konjonktivit) görüldüğü tespit edildi.

Etiketler