Tgrt Haber
27 Ocak 2024 16:47 - Güncelleme : 27 Ocak 2024 16:48

100 yıl önce temelleri atılıp tamamlanamayan caminin son hali yürekleri burktu!

Kırşehir'de 100 yıl önce temelleri atılan 'Na Tamam' yani tamamlanamamış olarak bilinen cami yüksek binaların altında kaldı.

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Kırşehir

Eski Kırşehir Müftüsü Ahmet Müfit Kurutluoğlu ve cemaati tarafından yaklaşık 100 yıl önce yapımına başlandığı bilinen cami temeli, cumhuriyet ile aynı yaşta. Sosyal Bilgiler Öğretmeni Şenol Dönmez, şehirde 'Na Tamam' olarak bilinen alan koruma altına alınmasına rağmen yüksek binalar arasında kalan cami çalışmalarıyla ilgili tarihi kaynaklardan bilgi verdi. Dönmez; bir asır önce temelleri atılmasına rağmen cami alanının tamamlanamadığını ancak minare alanı, minberi ve kıblesinin görüldüğünü söyledi. Sosyal Bilgiler Öğretmeni Şenol Dönmez yaptığı açıklamasında, "Bir asır önce temelleri atılmış fakat bırakılmış. Cami temeli 1920'li yıllarda atılmış. Cami gezildiğinde kıblesi, minaresi ve çevresinde eski mezar taşları var" diye konuştu.

TARİHİ KAYNAKLAR NA TAMAM İSMİNİ VERİYOR!

Kırşehir'de var olan ve İstiklal Savaşı döneminde temellerinin atıldığı tarihi kaynaklarda yer alan cami, 100 yıl geçmesine rağmen temelleri üzerinde hala ayakta duruyor. Tarihi alanın koruma altında olmasının önemine vurguda bulunan Dönmez, "Tarihi kaynaklar 'Na Tamam' ismini veriyor. 100 yıl öncesinden atılan temeller tamamlanamamış ve öylece kalmış" dedi.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...