Tarih : 26.10.2021 - 13:40 Yorum : 0

4 bin 250 yıllık testi anavatanına döndü! İngiltere'den Türkiye'ye gaga ağızlı testi iadesi

Gilbert Sanat Vakfı'nda muhafaza edilen fakat yapılan araştırmalarla 4 bin 250 yıllık Anadolu eseri olduğu anlaşılan gaga ağızlı testinin anavatanına iadesine karar verildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla gerçekleşen törenin ardından testi, vakıf tarafından Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne iade edildi.

4 bin 250 yıllık testi anavatanına döndü! İngiltere'den Türkiye'ye gaga ağızlı testi iadesi

4 bin 250 yıllık altın gaga ağızlı testi, Gilbert Sanat Vakfı tarafından, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne iade edildi.

4 bin 250 yıllık altın gaga ağızlı testinin İngiltere tarafından Türkiye’ye iadesi için Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tören düzenlendi. Arthur Gilbert, altın gaga ağızlı testiyi 1989’da altın ve gümüş eserlerden oluşan koleksiyonunu tamamlamak için Los Angeles’ta satın aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda Londra’daki Victoria&Albert Müzesi’ne verilen gaga ağızlı testinin Anadolu’dan yasa dışı çıkarıldığı anlaşıldı. Gilbert Sanat Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki temaslardan sonra testi Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne iade edildi.

Gilbert Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nicholas Coleridge törende konuşma yaptı. Testinin eşsiz bir parça olduğuna dikkati çeken Coleridge, eserlere ait soruların eskiden çok az sorulduğu ama şu anda parçaların nereden geldiğinin bilinmesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Coleridge, altın gaga ağızlı testinin ait olduğu yere yuvasına dönmesinden ve testiyi teslim etmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

ESERLERİN ANAVATANINA DÖNMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da törene katıldı. Yasadışı yollarla Türkiye’den koparılmış varlıkların iadesi için çalışmalarını kararlılıkla sürdüğünü belirten Bakan Ersoy, bu yolda yanlı kararlarla, anlamsız tartışmalarla, gerçeklikten uzak ve bilimsel olmayan bakış açılarıyla mücadele etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Ancak kimi zaman da altın gaga ağızlı testide olduğunu gibi etik yaklaşımların varlığına da şahit olduklarını belirten Bakan Ersoy, “Zorluklarla mücadele etmemizde bizler için itici bir güç oluyor” diye konuştu.

“BU KÜLTÜREL MİRAS AİT OLDUĞU YERE GERİ DÖNDÜ”

Altından üretilmiş gaga ağızlı testinin törensel niteliğinin, eserin işçiliğinden anlaşılabildiğini ifade eden Bakan Ersoy, “Belki bir mezar hediyesi olarak toprağa konulmuş olan bu eser, kimliği belirsiz kişilerce bağlamından koparılmıştır. Ancak eserin kökeni belli olduktan sonra geri dönüş hikâyesi başlamış; bu kültürel miras, bağlı bulunduğu ve ait olduğu topraklara geri dönmüştür” dedi.

KAÇAK KAZILAR İÇİN KOLLUK KUVVETLERİNE HABER VERİN

Bakan Ersoy, kültür varlıklarının korunma anlayışının yalnız devlet adımları ve kanunları ile gerçekleşemeyeceğini belirtti. Halkın, kültürel varlıkların korunmasında en büyük katkıyı sağladığını belirten Bakan Ersoy, “Bu çabaların bazı kötü niyetli kişilerce zarar görmesinin önüne de hep beraber geçmeliyiz. Kaçak kazıların önlenmesi için el ele vermeli, şüpheli her durumu, Bakanlığımıza veya kolluk kuvvetlerimize haber vermeliyiz” dedi. Yurtdışında bulunan kültür varlıklarımızın iadesinin önemli olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Ancak bu süreçlerin sonu ancak yurt içindeki kültür varlıklarımızın korunmasıyla gelecektir. Unutmayalım bu koruma aynı zamanda ülkemize, bilime ve insanlığa bir hizmettir.” diye konuştu.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber