Tgrt Haber
29 Temmuz 2023 11:47 - Güncelleme : 29 Temmuz 2023 11:51

700 yıldır dimdik duruyor! Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet’i gördü

Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Kızılot Mahallesi’nde bulunan Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini gören çınar ağacı, 700 yıldır dimdik ayakta duruyor.

Editör: Murat Makas / Kaynak: İHA
700 yıldır dimdik duruyor! Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet’i gördü
Çınar Ağacı, Samsun, Çarşamba

Samsun'un Çarşamba ilçesi Kızılot Mahallesi’nde bulunan ve yapılan incelemelerde yaklaşık 700 yıllık olduğu belirtilen dev çınar ağacı görenlerin dikkatini çekiyor. Geçmişle bugün arasına köprü kuran çınar ağacının nadir bulunan tür olduğu belirtildi. Tarih Araştırmacısı ve Emekli Öğretmen Hasan Topuz, ilçede bulunan asırlık çınar ağacının geçmişi Selçuklu ve Osmanlı Devletlerine dayandığını, yüzyıllardır ağacın sapasağlam durduğunu söyledi.

700 yıldır dimdik duruyor! Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet’i gördü

“OSMANLI DEVLETİNİ, SELÇUKLU DEVLETİNİ VE CUMHURİYET DÖNEMİNİ GÖRMÜŞ”

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre kendisinin de Çarşambalı olduğunu ve bölgenin tarihini araştırarak çeşitli makale ve kitaplar yayınladığını belirten Tarih Araştırmacısı ve Emekli Öğretmen Hasan Topuz, şunları söyledi:

''30 seneden fazla bir süredir kendi bölgemi araştırmaktayım. Araştırmalarım sonucunda 30 köyü anlatan ‘Arım Düzünde Zaman’ ve Çarşamba Belediyesinin yayınladığı ‘Çarşamba Nüfus Defteri’ adlı iki kitabı kaleme aldım. ‘Çarşamba Nüfus Defteri’ adlı kitapta Çarşamba’nın 700 yıl öncesine dayanan nüfus yapısını araştırıp anlattım. Yine diğer kitabımda da Çarşamba’nın önemli yaşam noktası olan Arım bölgesinde ki yaşamı, tarihi gelişmeleri ve nüfusu gibi önemli konuları araştırıp yayımladım. Araştırmalarıma göre ağacın geçmişi 700 yıla dayanıyor. Selçuklu Devleti'ni, Osmanlı Devleti'ni ve Cumhuriyet dönemini görmüş bir ağaç. Orta Asya’dan şöyle bir söyleniş var. Türkler göç ettiği yerlere bir çınar ağacı dikerlermiş. Bu ağaca bizim yöremizde kavlağan ağacı derler. Bu ağaç türü bölgemizde pek yok. Çocukluğumda bazı köylerde gördüm ama en ünlüsü budur. Bu ağaçtan daha yaşlı ağaç yoktur. Ağaç işleriyle uğraşan bilimciler, ağacın 700 yıllık bir yaşının olduğunu tespit etti. Ağacın bulunduğu konumda da birçok önemli olay yaşanmış. Bölgede geçmişte kum tepeleri ve çakıl tepeleri bulunuyormuş. Buralardaki tepeler, 1600’lü yıllarda yaşanan büyük bir depremde kaybolmuş. Arım bölgesi olarak adlandırdığımız bölge birçok tarihi olaya şahitlik etmiş diyebiliriz."

Mahalle sakinleri hiç bakım yapılmadan bu halde ağacın sağlam bir şekilde yaşamını sürdürdüğünü belirterek, ağacın bölge için önemli bir değer olduğunu ifade ettiler.

700 yıldır dimdik duruyor! Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet’i gördü

Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...