Tgrt Haber
02 Şubat 2024 17:20 - Güncelleme : 02 Şubat 2024 17:23

Alev Alatlı'nın ölümü öncesi "Nasihatimdir" diyerek vasiyet yazdığı ortaya çıktı

Yazar Alev Alatlı'nın ölümü kültür sanat dünyasında büyük üzüntüye yol açtı. Alatlı'nın vefatından önce nasihatlerini içeren "vasiyet" yazısı sosyal medya hesabından yayınlandı.

Editör: Banu İriç / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Vefat

Yazar Alev Alatlı'nın ölümden sonra yayınlanması için nasihatlerini içeren bir vasiyet yazdığı ortaya çıktı. Sosyal medyada paylaşılan sözlerinde Türkiye tanımına yer vererek "Unutmayın ki düz akılla anlaşılmaz, pergele, cetvele gelmez, kendisine has bir kimliği vardır, Türkiye’nin" dedi.

Usta yazar Alev Alatlı, bir süredir tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetti. Alev Alatlı, yarın Eyüp Sultan Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından, Mihrişah Valide Sultan Haziresi’nde defnedilecek.

Sosyal medya paylaşımında Alatlı'nın son sözleri şöyle yer aldı:

"Nasihatimdir, vasiyetimdir

Güneş her gün daha mütekâmil bir dünyaya doğmaz. Tarih ezelden ebede dümdüz uzanan doğrusal bir hat değil, devirli bir oluşumdur. Gün olur, en gerideki en öndekinden ileride olur. Aristarkus, Kopernik’e “zıpçıktı astrolog” diyen devrimci Martin Luter’den daha ilericidir. Ahmet Yesevi, Kadızade Mehmet’in çok ötesinde. Siz istihkâmlarınızı güçlendirin, zor zamanları fırsata çevirin. Benim yaşıma geldiğinizde, benim hiç olamadığım kadar hakîm, fehîm, müstakîm, emîn, mekîn ve metîn olun.
Aziz ülkemize gelince, ille de bir şeye benzetecekseniz, her budağından sürgün atan salkım saçak bir böğürtlen çalısına benzeteceksiniz Türkiye’yi. Bir sürgünü çiçeğe dururken, diğerinin kurumakta, ötekinin meyve vermekte olduğunu görün. Tek bir sürgüne takılıp kalmayın, bütüne bakmayı adet edinin. Unutmayın ki düz akılla anlaşılmaz, pergele, cetvele gelmez, kendisine has bir kimliği vardır, Türkiye’nin. Batmaz. Batarsa, okyanuslar taşar. Mademki son temsilcileriyiz Gezegen’in iyiliği için yaşatılması elzem bir medeniyetin, bizi durduracak tek “gerçek”, soğuyan Güneş’in dünyamızı yarı yolda bırakması ihtimali olmalı.

ALEV ALATLI
1942 - 2024"

Alev Alatlı'nın ölümü öncesi "Nasihatimdir" diyerek vasiyet yazdığı ortaya çıktı - 1. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...