Tgrt Haber
18 Ocak 2024 16:11 - Güncelleme : 18 Ocak 2024 16:11

Anadolu’da az rastlanılan 150 yıllık “Arı Evi” restore edildi

Bursa’da atıl durumda olan 150 yıllık “Arı Evi” Nilüfer Belediyesi tarafından restore edildi. Bu yapı antik dönemden günümüze arı, bal ve arıcılık tarihi ziyaretçilerine aktarılacak.

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Anadolu’da az rastlanılan 150 yıllık “Arı Evi” restore edildi
Arı, Arı Evi, Bursa

Bursa’da Merkez Nilüfer ilçesi Ürünlü Mahallesi’nde uzun yıllardır atıl halde bekleyen 150 yıllık Arı Evi, Nilüfer Belediyesi’nin girişimleri ile kamulaştırılarak restore edildi. Çocuklara arı, bal ve arıcılık ile ilgili eğitim vermek amacıyla evin içinde bulunan bir diğer yapı atölye haline getirildi.

150 yıl önce kullanıldığı düşünülen Arı Evi, restore edilerek hizmete girdi. Evin bahçesinde bulunan kerpiçten yapılma ve kil ile sıvanan nişli duvar, antik dönemde doğal kovan olarak kullanılıyordu. 'Arılık' adı verilen bu duvarlara Anadolu coğrafyasında az rastlanırken, sivil mimarlık yapısının ünik örneği olan kerpiç yapıdaki nişlerin, ev planı ile beraber düşünülerek inşa edildiğini gösteriyor.

Anadolu’da az rastlanılan 150 yıllık “Arı Evi” restore edildi

ANTİK DÖNEMDE ARI KUTSAL KABUL EDİLİYORDU

Nilüfer Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restore edilen “Arı Evi” ile birlikte antik dönemden günümüze arı, bal ve arıcılık tarihi ziyaretçilerine aktarılacak. Ek olarak Arı Evi içinde restore edilen diğer yapı ise kadın ve çocuklara ayrılarak arının ekolojik döngü içindeki yerini eğlenceli eğitimlerle anlatılacak.

Anadolu’da az rastlanır bir tarihi yapının restore edildiğinin altını çizen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Ürünlü Arı Evi duvarları arıların bal yapması için doğal kovan haline getirilmiş bir ev. Anadolu’da da eşine az rastlanır bir geleneği tekrar günümüze taşımaya çalıştığımız bir yer burası. Antik dönemde de kutsal kabul edilen arı ve bal geleneğini bu mimari yapı ile günümüze kadar ulaştığını görüyoruz. Bu kültürel mirasın gelecek kuşaklar altına alınması için binayı kamulaştırdık ve yapıyı restore ederek arıcılık faaliyetlerinin anlatıldığı Arı Evi’ne dönüştürdük. Adı müze değil ama bir müze şeklinde düzenlendi. Ziyarete açılan bu mekanda antik dönemden günümüze kadar arı, bal ve arıcılık tarihinin gelişimi kronolojik olarak betim ve görselleri ziyaretçilerini bekliyor. Burada ikinci bir yapımız daha var. Bu yapıyı kadın ve çocuklara ayırarak çeşitli eğitim ve atölyelerde etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Aktif olarak kullanacağımız bu bölümde de çocukların arı yaşamını ve ekolojik döngüdeki yerini bilgi ve oyunlarla destekleyerek öğrenebilecekleri bir deney haline getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Şen oba 19 Ocak 2024 09:57

Anadolu budur işte bütün medeniyetlerin beşiği ne kadar natürel bir yaşama konsepti

Sonraki Haber Yükleniyor...