Tgrt Haber

Antik kent kazısında heyecan veren buluntu!

16 Kasım 2023 08:52 - Güncelleme : 16 Kasım 2023 10:02
Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Düzce Belediyesi’nin destekleri ile 4 yıldır aralıksız kazıların devam ettiği Konuralp Antik Kentte tarihe ışık tutacak keşifler elde edilmeye devam ediyor. Kazılarda Dionysos Kült Mekanını yansıtan yapı ortaya çıkarıldı.

Kazı, Mozaik, Antik Kent

Konuralp Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında tarih fışkırıyor. Geçtiğimiz eylül ayında çok iyi korunmuş bir Büyük İskender portresinin bulunduğu kazılarda yeni bir gelişme daha yaşandı. Tiyatro aksının tam ortasına gelen üst kısımda bulunan odadan aslan figürlü mozaik bulundu.

DIONYSOS KÜLT MEKANI OLDUĞU BELİRLENDİ

Konuralp Müze Müdürlüğü kazılar ve bulunan yeni odanın özelliklerine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamaya göre mozaik "Prusias ad Hypium Antik Tiyatrosunun" portiko bölümünün bulunduğu üst tarafta tiyatro aksının tam ortasına denk gelecek şekilde bulundu.

Söz konusu odanın iç duvarlarının kalın bir harç tabakası üzerine mermer plakalar ile kaplı olduğu ve odanın kuzey güney yönünde dikdörtgen planlı olduğu belirlendi. Tüm odanın ince işçilik ile yapılmış beyaz, mavi, sarı, yeşil ve kahverengi tesseralardan oluşan bir mozaik taban ile kaplı olduğu görüldü.

Mozaiğin ortasında ise daha küçük tesseralar ile yapılan dörtgen çerçevenin iç tarafında bir sahne betimlenirken, sahnede ortada duran çam ağacının iki yanında ağaca bakar şekilde duran 2 tane aslan ile yine ağacın dallarına (sağ tarafta) davul – tympanum - (sol tarafta) pan flütü asılı bulunuyor.

Burada alanda bulunan davul ve flüt betimlemeleri ile oda içerisinden çıkan eserler bize buranın Dionysos Kült Mekanı olduğu izlenimini veriyor.

“EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR MOZAİK”

Diğer yandan Belediye Başkanı Faruk Özlü, yeni eserin bulunması haberini üzerine Antik Tiyatro’ya giderek çalışmaları bizzat izledi. Arkeologlardan bilgi alan Faruk Özlü “Konuralp Antik Kenti’ndeki kazılarda her gün yeni bir eser ile karşılaşıyoruz. Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan bir mozaik keşfettik, ortaya çıkardık. Bu mozaik buradaki antik tiyatronun gün ışığına çıkmamış önemli bir unsuru" diye konuştu.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.