2022-07-29 17:26:03 | Son Güncelleme : 2022-07-29 17:39:18

Batman film serileri nelerdir? Batman izleme sırası nasıl olur? İşte Batman filminin serileri ve detayları…

Kendi içinde bir seriye bağlı olan Batman filmleri, tıpkı Marvel filmlerinde olduğu gibi sıralama konusunda kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Bu karışıklığı gidermek adına dünyanın en çok izlenen film serilerinden biri olan Batman filminin sıralamasını sizin için derledik. Batman filminin serileri nelerdir? Batman filmi kronolojik sırayla nasıl izlenir? İşte detaylar…

Batman film serileri nelerdir? Batman izleme sırası nasıl olur? İşte Batman filminin serileri ve detayları…
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sonuncusu geçtiğimiz yıl çekilen Batman filmi toplam 17 seri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu 17 filmi, yılları takip eden seriyle izlediğinizde hikâyeden kopma olabiliyor. Çünkü Batman film serisi DC evreninde yılları değil, kendi içindeki kronolojik sırayı takip ediyor. Efsanevi Gotham kentinin kahramanı Batman’in suçlularla olan mücadelesini en iyi konu alan serilerini bu sıralamayla izlerseniz, hikâyeye kolayca bağlanabilirsiniz.

BATMAN RETURNS (1992)

İkinci filmin yönetmen koltuğu yine Tim Burton’a ait. Bir önceki filmde Joker’i etkisiz hale getiren Batman, bu defa küçüklüğünde ailesi tarafından terk edilen ve intikam almak isteyen Penguen ile mücadele eder. Gotham’da vali olmayan çalışan Penguen Batman’i öldürmekte kararlıdır. Batman ise Selina ile iş birliği yapmak zorundadır. Michael Keaton, başrolü bu defa Danny DeVito ve Michelle Pfeiffer ile paylaşıyor.

BATMAN FOREVER (1995)

Yönetmenliğini Joel Schumacher’in yaptığı Batman’in üçüncüsünde başroller Val Kilmer, Tommy Lee Jones ve Jim Carrey’e ait. Batman bu defa Gotham şehrinin güvenliği için Two Face ve Riddler adlı düşmanla uğraşmak zorunda kalır. Bu savaşta kalbini Chase Meridian’a kaptıran Batman için her şey zorlaşırken Robin, Batman’e yardıma koşar.

BATMAN BEGİNS (2005)

Başarılı yönetmen Christopher Nolan’ın bambaşka bir soluk getirdiği bu seride aksiyon sahneleri ve başarılı senaryo izleyiciden tam not aldı. Başrolde Christian Bale, Michael Caine ve Ken Watanabe’in rol aldığı filimde Bruce Wayne’in ailesini kaybetmesi, yarasa korkusu ve nasıl Batman’e dönüştüğü işleniyor.

THE DARK KNİGHT (2008)

Batman filmleri arasında en sevilen film olan Kara Şövalye, Batman’in Gotham sokaklarını karıştıran düşmanı Joker’le olan mücadelesini konu alıyor. Heath Ledger’in canlandırmış olduğu Joker karakteri, şimdiye kadar eleştirmenlerinden tam not aldı ve Batman kadar tanınır hale geldi.

THE DARK KNİGHT RİSES (2012)

Kara Şövalye Yükseliyor’da Batman, oldukça zorlu bir rakip olan Bane ile karşılaşır. Bane durdurak bilmeyen bir mücadeleyle Gotham’ı ele geçirmeye çalışır Batman’le aynı tarafta savaşan Selina karakterin kendi tarafına çeker. Jim Gordon dahil bütün şehirler el ele verir ve Gotham şehrini Bane’in elinden kurtarır.

BATMAN V SUPERMAN: DAWN OF JUSTİCE (2016)

İki süper kahramanı karşı karşıya getiren bu seride Superman sahip olduğu gücü halka karşı kullanmaya başlar. Tamamen kontrolden çıkan Superman’i durdurmak ise Batman’e kalmıştır. Batman harekete geçer ve iki süper kahramanın mücadelesi başlar.

SUİCİDE SQUAD (2016)

Batman’in en az görüldüğü filmlerden biri olan Suicide Squad’de Devlet, gizli bir suç örgütünü yenebilmek için dünyanın en güçlü kötü kahramanlarını bir araya toplar ve çok zorlayıcı bir göreve gönderir. Filminde Harley Quinn, Joker ve Deadshot gibi başarılı karakterler, Batman’i aratmıyor.

JUSTİCE LEAGUE (2017)

Justice League’de DC evreninin en popüler kahramanları birleştiriyor. Batman ve Superman gibi karakterler de dahil olmak üzere Wonder Woman, Flash ve Aquaman bir araya gelip Adalet Birliği’ni kurarak kötülere karşı birlikte mücadele ediyorlar.

THE BATMAN (2021)

Robert Pattinson başrol oynadığı son Batman filmi, 90'lı yıllarda geçiyor. DC'nin yeniden başlattığı kahramanın hikayesi, Pattinson ile yeni bir dünyaya dönüşüyor. Başarılı aktör Colin Farrell ve Yüzüklerin Efendisi'nin Gollum'u Andy Serkis yer alıyor.