Tgrt Haber
08 Şubat 2024 10:47 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 10:49

Çöpten topluyor, sanat eserine dönüştürüyor

Adana'da belediyenin el işi kurslarına katılan Leyla Kana, çöpten topladığı şişe ve tahtaları sanat eserine dönüştürüyor.

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Adana, Tahta, El Sanatları

Adana’nın Çukurova ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki Leyla Kana, evde sıkılınca belediyenin açtığı el işi kursuna katıldı. Burada yaklaşık 1 yıl eğitim gören kadın, ardından satın aldığı tahta ve şişelerin üstlerine el emeği motifler yapıp özel tasarım objelere dönüştürdü.

Çevresinden yoğun talep gören Kana, artık tahta ve şişe almak yerine çöplere atılan tahta ve şişeleri toplamaya başladı. Çöplerden tek tek şişe ve tahtaları bulan kadın daha sonra evinde onları temizliyor ve el işi motiflerle süsleyip özel tasarım objelere dönüştürüyor.

Çöpten topluyor, sanat eserine dönüştürüyor - 1. Resim

''BU PARÇALAR KOLAYLIKLA BULUNUR''

İhlas Haber Ajansı’na konuşan Leyla Kana, ev kadınlarının el işi yaparak ek gelir kazanabileceklerini söyledi. Kana, “Kursa gittim ancak deprem olunca ara verdim. Evde bir şeyler yaparak kendimi geliştirmeye devam ettim. Ev ekonomisine nasıl katkı sağlarım diye düşündüm. Böyle orijinal, değişik geri dönüşüm parçalar ortaya çıktı. Zaten gündelik hayatımda işlerimi hallederken etrafa muhakkak bakınıyorum. Hep tadilat yapıldı, yaz bitti. Bu parçalar kolaylıkla bulunur yeter ki dikkat etmeye çalışın, her yerden çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Çöpten topluyor, sanat eserine dönüştürüyor - 2. Resim

BAZILARIN YAPIMI 1 AY SÜRÜYOR

Ürünlerin hazırlanma sürecinin 3 ile 10 gün arasında olduğunu vurgulayan Kana, “Siparişleri alıyorum. Sipariş üzerine ürünün boyutuna, zorluk derecesine göre yapılış süresi değişiyor. Fotoğrafta koyabiliyoruz aile fotoğrafları, yeni doğan bebeklerin fotoğraflarını objelerin üzerinde ölümsüzleştiriyoruz. Bazen 3 günde bazen de 10 günde bitiyor. Ancak bazı büyük ürünlerin yapımı 1 ayı buluyor” dedi.

Çöpten topluyor, sanat eserine dönüştürüyor - 3. Resim

Öte yandan Kana, kadınların cesaret ettikten sonra her şeyi yapabileceklerini söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...