• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  115794
 • up
  USD
  6.8591
 • down
  EURO
  7.7441
 • down
  GBP
  8.6402
 • down
  Altın
  397.271
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 02.05.2014 - 19:05 Yorum : 0

Dadaş Film Festivali renkli görüntülerle başladı

Erzurum'da bu yıl 9.'su düzenlenen Uluslararası Dadaş Film Festivali, kortej yürüyüşü ile start aldı.

Dadaş Film Festivali renkli görüntülerle başladı

9. Uluslararası Dadaş Film Festivali, birçok ünlü sanatçının katılımıyla bugün başladı. Festivalin açılışı Yakutiye Kent Meydanı'ndan Havuzbaşı'na kadar yapılan kortej yürüyüşüyle start aldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in yanısıra Seksenler dizisinin oyuncuları ile Hababam Sınıfı'nın oyuncuları da kortejde yer aldı. Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği yürüyüşte tahta bacakla yürüyen akrobatlar ve altın sarısına boyanmış duran adam ve kadın dikkat çekti. Vatandaşlar sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Festival Başkanı Nil Gülpınar, "Bu sene temamız komedi. Bunun sebebi, son yıllarda Türk sinemasına çok fazla komedi filmi çekildi. Hem destek hem de Türkiye ve dünyada sıkıntılar var. Bunları üstümüzden atalım istedik" dedi.

FESTİVALİ DÜZENLEYEN KURUMLAR

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün sponsorluğunda Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi desteği, Anadolu Kültür ve Sinema Derneği organizasyonları ile düzenlenen 9. Uluslararası Dadaş Film Festivali, 2 Mayıs Cuma günü Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'ndeki açılış töreni ile başlayacak. Festival kapsamında ulusal yarışma filmleri, ulusal özel gösterimler, basına saygı belgesel filmi, uluslar arası bölümde Alman filmleri, kısaları, animasyonları, uzun metraj, çocuk filmleri gösterimleri yapılacak. Festival boyunca Erzurum birçok etkinliğe ev sahipliği yaparken, Erzurumlu çocuklar tarafından hazırlanan "Çocuk Hakları ve Komedi" resim sergisi, Türk Komedi Filmlerinin Afiş Sergisi, kortej, açılış ve ödül törenleriyle dolu dolu ve eğlenceli beş gün geçirilecek.

FESTİVALDEKİ ÜNLÜ JÜRİ İSİMLERİ

2 Mayıs 2014 akşamı Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek açılış töreninde festivale katılan komedi sanatçılarına birer plaket verilecek. Açılış gecesi "Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı" filmiyle sona erecek. Gani Müjde, Aslı Selçuk, Ömür Gedik, Murat Han, Ahmet Sarı gibi önemli isimlerin jüri üyesi olduğu film festivalinde yedi farklı dalda en iyi film, yönetmen, kadın oyuncu, erkek oyuncu, kurgu, görüntü yönetmeni ve en iyi müzik dalında ödüller verilecek.

ONUR ÖDÜLÜ ALACAK SİNEMA EMEKÇİLERİ

Festivalde Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran Muhsin Ertuğrul, Yavuz Turgut, Şener Şen ve Halit Akçatepe gibi önemli isimlere onur ödülü verilecek. 9.Uluslararası Dadaş Film Festivali kapsamında Türk sinemasının unutulmaz 40 yıllık filmi olan Hababam Sınıfı'nın unutulmaz isimlerine ödül verilirken, oyuncular Erzurum'daki okullara giderek öğrencilere sürpriz yapıp derse katılacaklar. Yaklaşık 5 gün sürecek olan film festivalinde yapılan araştırmalara göre Erzurum'da en çok seyredilen "Seksenler" dizisinin oyuncularına da plaket verilecek.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber