Tgrt Haber
24 Kasım 2023 16:26 - Güncelleme : 24 Kasım 2023 16:35

Dünyanın en tehlikeli yollarından biri... Yabancı turistler akın ediyor! Bölge halkı yolu elleriyle tam 132 yılda açtı

Türk gezgin, dünyanın en tehlikeli kanyonları arasında yer alan Erzincan'da bulunan Karanlık Kanyon'a gitti. Ünlü gezgin, kanyona giden tünelleri bölge halkının tam 132 yılda açıldığını söyledi.

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: TGRT Haber
Erzincan

Erzincan'daki Karanlık Kanyon'a giden bir gezgin bölgenin hikayesini anlattı:

"Anadolu'nun bu bölgesi çok gelmediğimiz çok bilmediğim bir yer. Ama şimdi nereye gidiyoruz? Heyecanla beklediğimiz, bilenler arasında meşhur Karanlık Kanyon'a gidiyoruz. Türk insanının bilmediği, bu ülkenin insanının hiç bilmediği ve bunu yabancı turistler biliyor ve kalkıp buraya geliyorlar, biz bilmiyoruz.

Karanlık Kanyon'un yanından giden, yaklaşık 8 kilometrelik bir yol var. Dünyanın en tehlikeli yollarından biri kabul ediliyor. Enteresan olan 8 kilometrelik bu muazzam yol 38 tünelden oluşuyor. Kayaların arasından geçiyor. İnsanların el aletleri ile açtığı bir yol. Karayolları veya devletin açtığı bir yol değil. Buradaki insanlar Divriği ile Kemaliye'yi birleştirmek için yapmışlar. Olağanüstü bir şey değil mi?

İnsan şu soruyu soruyor kendine: İnsanlar el aletleriyle 8 kilometrelik dağların içinden tüneli ne kadar zamanda açarlar? 10 yıl mı, 20 yıl mı? 132 yıl sürmüş. 1870 yılında buradan kazmaya başlamışlar. Düşünebiliyor musun? Kaç kuşak var içerisinde. Sağımız uçurum."

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...