Tgrt Haber

Edirne'de Osmanlı mirası hazire ve mezarlar onarıldı

16 Kasım 2023 16:11 - Güncelleme : 16 Kasım 2023 16:25
Editör: Boran Denizeri / Kaynak: Anadolu Ajansı

Edirne'de, Osmanlı döneminden bugüne miras 22 mezarlık ve hazire alanının onarımı tamamlandı. Çalışmalar kapsamında ilk olarak kırık ve toprak altındaki mezar taşlarını tespit edildi. Bölgenin çevre temizliğini gerçekleştiren ekipler, taşların onarımını da aslına uygun olarak yaptı.

Edirne'de Osmanlı mirası hazire ve mezarlar onarıldı
Edirne, Osmanlı

Edirne Valiliği öncülüğünde başlatılan, Osmanlı dönemi mezarlıkları ve hazirelerinin onarımına yönelik düzenlemeler tamamlandı.

İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü ekipleri, çalışmalar kapsamında ilk olarak kırık ve toprak altındaki mezar taşlarını tespit etti. Bölgenin çevre temizliğini gerçekleştiren ekipler, taşların onarımını da aslına uygun yaptı.

İl Genel Meclisinin kasım ayı toplantısında, çalışmalar hakkında bilgi veren İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürü Melek İnce, Osmanlı döneminden kalma mezarlık ve hazirelerin ekipler tarafından onarıldığını söyledi.

Edirne'de Osmanlı mirası hazire ve mezarlar onarıldı

HAZİRELER VE MEZARLIKLAR ASLINA UYGUN ONARILDI

Görevlilerin titiz bir çalışma yürüttüğünü belirten İnce, "Tek tek taşlar temizlendi. Hazirelerin çevre temizliği güzel bir şekilde yapıldı. Kentimizde Osmanlı mirası camilerin hazireleri ve mezarlıkları aslına uygun onarıldı. Küçük camilerin hazireleri kendi ekiplerimiz tarafından, daha büyük camiler hizmet alımıyla onarıldı. Bakıma ihtiyaç duyan tüm yerler elden geçirildi." ifadelerini kullandı.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.