Tgrt Haber
04 Şubat 2024 22:03 - Güncelleme : 04 Şubat 2024 22:10

Eurovision'a 'İsrail yarışmadan men edilsin' çağrısı 

Mayıs ayında gerçekleşecek olan Eurovision şarkı yarışmasında, İsrail'e tepkiler büyüyor. İrlanda, İzlanda ve Norveç'in ardından İsrail'in yarışmadan men edilmesi için İsveç de katıldı. Ülkelere Eurovision'a çağrıda bulundu. 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
Eurovision'a 'İsrail yarışmadan men edilsin' çağrısı 
Eurovision, İsrail

Gazze'yi işgalin ardından tepkileri üzerine çeken İsrail'in Eurovision'dan diskalifiye edilmesine yönelik çağrılar giderek artıyor. 

2022'de Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle alınmadığı yarışmayı, Ukraynalı müzisyenler halk oylamasında elde ettikleri büyük başarıyla kazanmıştı. Yarışmanın 2024 ayağında ise İsrail'in Gazze'ye saldırılarının etkisi artıyor.

YARIŞMA İSVEÇ'TE GERÇEKLEŞECEK 

Mayısta İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek yarışma öncesinde İsveçli binden fazla müzisyen, yarışmanın organizatörü Avrupa Yayıncılık Birliği'ne (EBU) açık mektup yazdı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Gazze'deki insani drama dikkat çekilen açıklamada, EBU "ikiyüzlülükle" suçlandı. 

Finlandiyalı sanatçılar da ülkenin kamu yayımcısı Yle'ye başvururak, kurumdan EBU'ya baskı yapmasını istemişti. 

Eurovision'a 'İsrail yarışmadan men edilsin' çağrısı  - 1. Resim

"MÜZİK KULLANARAK İMAJ TEMİZLENMEZ"

Fin sanatçılar, "savaş suçları işleyen ve askeri işgale devam eden bir ülkenin, müziği kullanarak imajını temizlemesine izin verilmemesi gerektiğini" vurgulamıştı. 

İrlanda devlet televizyonu RTE'ye konuyla ilgili 500'e yakın e-post gönderilirken, İsrail'in yarışmaya katılması durumunda İrlanda'nın organizasyondan çekilmesi istendi.

Norveç'in başkenti Oslo'da da Filistin destekçileri yarı çıplak şekilde devlet televizyonu NKR binasının önünde toplanarak İsrail'in Eurovision'dan ihraç edilmesini istedi.

İzlanda devlet televizyonu RUV'un geçen hafta yayımladığı açıklamadaysa, bu yılki yarışmaya katılıp katılmayacağına ilişkin kararın daha sonra verileceği ifade edilmişti. 

Ulusal seçim sürecini tamamlayan İzlanda'yı bu yıl yarışmada Filistin kökenli bir şarkıcının temsil etmesine karar verilmişti.

Eurovision'a 'İsrail yarışmadan men edilsin' çağrısı  - 2. Resim

"SİYASETİ MÜZİĞE KARIŞTIRMAYIN"

İsrail'in İsveç Büyükelçisi Ziv Nevo, geçen ay ülkesine yönelik gelen tepkilere cevap vererek, "İsrail' boykot çağrısı yapmak Hamas'a destek vermektir. Siyaseti Eurovision'ın dışında tutun" ifadelerini kullanmıştı.

Eurovision'u organize eden EBU ise İsrail kamu yayımcısı KAN'ın yarışmaya katılmak için bütün şartları yerine getirdiğini ve organizasyonda yer almaması için bir neden bulunmadığını savunuyor. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...