2021-11-06 12:31:42

Galata Kulesi giriş ücreti ne kadar? Galata Kulesi'nde müzekart geçerli mi? 2021 güncel giriş fiyatları...

Galata Kulesi, İstanbul'un tarihi simgelerinden biridir ve her gün, binlerce yerli/yabancı turisti ağırlamaktadır. Beyoğlu'nun dik yokuşlarını süsleyen, Karaköy'ün süsü gibi görünen Galata Kulesi, 360 derece muhteşem panoramik manzarasıyla, İstanbul'un vazgeçilmez temsillerinden biridir. Galata Kulesi'ni ziyaret etmek isteyen, İstanbul'a bir de tepeden bakmak isteyenler için Galata Kulesi giriş ücreti, ziyaret saatleri ve Galata Kulesi'nin tarihini haberimizde...

Galata Kulesi giriş ücreti ne kadar? Galata Kulesi'nde müzekart geçerli mi? 2021 güncel giriş fiyatları...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Galata Kulesi'nin 2021 giriş ücreti, ziyaret saatleri, tarihi meraklıları tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Her gün binlerce kişinin kadrajına giren, her yıl milyonlarca kişiye İstanbul'u kuşbakışı gösteren Galata Kulesi'ne dair merak ettiğiniz her şey haber detaylarında! 

GALATA KULESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR? (2021)

2021 yılı itibariyle, Galata Kulesi giriş ücreti 100 Türk Lirası‘dır. 

GALATA KULESİ GİRİŞİNDE MÜZEKART GEÇERLİ Mİ?

Galata Kulesi'nin  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanması sebebiyle, girişte müzekart geçerlidir.

GALATA KULESİ ZİYARET SAATLERİ

Galata Kulesi ziyaret saatleri:

  • 08:30 ile gece 00:00 saatleri arasındadır fakat bu ziyaret saatleri yaz sezonu olarak kabul edilen 1 Nisan-1 Kasım arasında geçerlidir.
  • Galata Kulesi, kış sezonunda sabah 10:00’da açılır ve akşam 20:00’de kapanır. 
  • Haftanın yedi günü ziyarete açıktır.

Öneri: İstanbul’daki müzelerin giriş saatleri, etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişebileceği için, belirlediğiniz yere gitmeden önce oranın resmi internet sitesinden ziyaret hakkında son durumu öğrenebilirsiniz.

GALATA KULESİ TARİHÇESİ

Galata Kulesi, Bizans İmparatorluğu döneminde, 14. yüzyıl ortalarında, Cenevizliler tarafından, Galata surlarının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde bir süre zindan olarak kullanılan Galata Kulesi, sonrasında yangın gözetleme kulesine çevrilmiştir.

Yaşanan deprem ve yangınlarla tahrip olan kule, Osmanlı döneminde birkaç kez tadilat geçirmiştir. 1960’lı yıllara gelindiğinde bir yıpranan kule, İstanbul Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Galata Kulesi, 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar restore edilmiş, sonradan eklenen betonarme unsurlar ve kafeterya kaldırılarak, "müze" işleviyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmiştir.

Galata Kulesi Müzesi'nde, tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşime sahne olan ve üç büyük imparatorluğa, yaklaşık 16 yy. boyunca başkentlik yapan İstanbul’un tüm dönemlerini yansıtan eserler sergilenmektedir.

20. yüzyılın ortalarına kadar İstanbul’daki en yüksek yapılardan biri olan Galata Kulesi’nin en üst katı, İstanbul'un en güzel panoramik manzaralarından birine sahiptir. Galata Kulesi, Akdeniz ve Karadeniz’deki Ceneviz Kuleleri ile birlikte UNESCO’nun geçici miras listesinde yer almaktadır.

GALATA KULESİ NEREDE?

Galata Kulesi, İstanbul’un en hareketli ilçelerinden biri olan Beyoğlu‘nda bulunmaktadır. Galata Kulesi'ne hem Karaköy’den, hem de İstiklal Caddesi‘nden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Galata Kulesi'ne İstiklal Caddesi'ni tamamladıktan sonra tünel ile geçebilirsiniz ve kuleye giden yoldaki butik kafelerde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Etiketler