Tarih : 27.03.2018 - 22:10 Yorum : 0

Klasik Otomobil Müzesi'nde tarihe yolculuk

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Klasik Otomobil Müzesi, içerisindeki birbirinden güzel 50 klasik otomobille ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Klasik Otomobil Müzesi'nde tarihe yolculuk

121 yıllık Fransız Marot Gardon'dan 40 yaşındaki Ferrari'ye kadar birçok klasiği çatısı altında toplayan Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Klasik Otomobil Müzesi, artık trafikte görmenin çok zor olduğu otomobilleri görme imkanı sunuyor.

Müzede 24 yıldır kişisel koleksiyonunu sergileyen klasik otomobil tutkunu Bratislav Petkovic, otomobiller hakkındaki temel bilgileri dergilerden öğrendiğini belirterek, "Çocukken de otomobillerle ilgili oyun oynardım. Yüzümü duvara döner, geçen arabanın sesinden hangi model olduğunu tahmin etmeye çalışırdım." dedi.

Koleksiyonun ilk parçası "Ford T"

Otomobil sevgisinin günden güne tutkuya dönüştüğünü anlatan Petkovic, koleksiyonunun ilk parçasını 1965 yılında satın aldığını; bunun, 1908-1927 yıllarında üretilen "Ford T" olduğunu ifade etti.Müzede 50 klasik otomobilin sergilendiğini aktaran Petkovic, bu klasik otomobillerin hem Sırbistan, hem de dünyada gelişen otomobil teknolojisine ışık tuttuğunu söyledi.

Koleksiyonun en yaşlısı 121 yaşındaki Marot Gardon

Petkovic, koleksiyonun en yaşlısının 1897 model Marot Gardon olduğunu belirterek, "En çok ilgi görenler ise 'Adenauer' olarak da bilinen 1956 model Mercedes C 300-D, ilk lüks spor araba olan 1963 model Jaguar MK2 ve 1957 model Cadillac." diye konuştu. 

Etiketler : kültür sanat
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber