2022-06-29 16:52:06 | Son Güncelleme : 2022-06-29 17:02:17

Leonardo da Vinci'nin 'Son Akşam Yemeği' tablosunun çalışmaları satışta!

Dünyaca ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" tablosunun çalışmaları açık artırmaya çıkacak.

Leonardo da Vinci'nin 'Son Akşam Yemeği' tablosunun çalışmaları satışta!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyaca ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" tablosunun tebeşir ve pastel çalışmaları önümüzdeki ay açık artırmaya çıkacak. Satış, Milano'daki ünlü freskte yer alan Hz. İsa’nın solunda oturan Aziz John the Evangelist ve St. James'in başlarının portre çalışmalarını kapsıyor.

ÇOK NADİR 

Sotheby's'de çizim uzmanı Cristiana Romalli'ye göre, bu çalışmaların neden üretildiğinden tam olarak emin olmamakla beraber "son derece nadir" olduğunu söyledi. "Son Akşam Yemeği"nde tasvir edilen havarilerle ilgili 11 benzer çalışmanın bir parçası olan koleksiyon, bir zamanlar ünlü İngiliz ressam Thomas Lawrence'ın yanı sıra Hollanda Kralı II. William'a da ait oldu. Çalışmalar pek çok müze, galeride yer aldı.  

YÜZBİNLERCE ZİYARETÇİYİ ÇEKİYOR 

"Son Akşam Yemeği"  tablosu Leonardo da Vinci tarafından 1495 ve 1498 yılları arasında yapıldı ve İtalyan Rönesansı’nın sembolik bir eseri haline dönüştü.  Leonardo da Vinci, İsa’nın on iki havarisinden birinin kendisine ihanet edeceğini duyurduğu anı çizdi. İkonik tablo pandemiden önce her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi çekiyor, ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyordu.