Tgrt Haber
11 Aralık 2021 11:55

Mona Lisa tablosu kimin eseridir? Mona Lisa gerçek hayatta kim? Leonardo Da Vinci kimdir?

Mona Lisa tablosu, dün akşam yayınlanan ‘Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında yarışmacıya sorulan “Mona Lisa tablosunda arka planda hangisi resmedilmiştir?” sorusuyla yeniden gündeme geldi. Dünyaca ünlü sanat eserlerinden ve tüm zamanların en çok konuşulan tablolarından biri olan Mona Lisa tablosu hakkında “Mona Lisa tablosu kimin eseri?”, “Mona Lisa gerçek hayatta kim?”, “Leonardo Da Vinci kimdir?” soruları sorulmaya başladı.

Mona Lisa tablosu kimin eseridir? Mona Lisa gerçek hayatta kim? Leonardo Da Vinci kimdir?
Mona Lisa, Leonardo Da Vinci, Louvre Müzesi, Fransa, Paris

Dünyaca ünlü sanat eseri Mona Lisa tablosu, dün akşam Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında sorulan sorunun ardından en sık aratılan konulardan biri haline geldi. Yarışmacının doğru cevap verdiği soruda Mona Lisa tablosunun arka planında resmedilenin ne olduğu soruldu. Yarışmayı izleyen vatandaşlar internet üzerinden tablonun kime ait olduğunu ve sanatçının hayatını araştırmaya başladı. Peki Mona Lisa Tablosu kimin eseridir? Mona Lisa gerçek hayatta kimdir? Leonardo Da Vinci kimdir? İşte detaylar…

MONA LİSA KİMİN ESERİDİR?

Mona Lisa tablosu, İtalyanca ve İspanyolca ismi ile La Gioconda, Fransızca ismi ile La Joconde, İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo Da Vinci’ye ait bir eserdir. ‘Madonna Lisa’nın kısaltması olan ‘Mona Lisa’, ‘Leydim Lisa’ anlamına gelmektedir. Ünlü Ressam, tablonun çalışmalarına 1503 yılında başlamış, üç-dört yıl içerisinde de tamamlamıştır. Kullandığı teknik ile tabloyu eşsiz sanat eserlerinden biri haline getiren Da Vinci’nin eseri Fransa’da Paris-Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Mona Lisa tablosu kimin eseridir? Mona Lisa gerçek hayatta kim? Leonardo Da Vinci kimdir?

MONA LİSA GERÇEK HAYATTA KİM?

Leonardo Da Vinci’nin ünlü eserinde resmedilen Mona Lisa’nın gerçekte kim olduğuna dair büyük bir merak söz konusu. Fakat bu konuda birbirinden farklı bilgiler yer alıyor. Mona Lisa’nın gerçekte kim olduğuna dair büyük bir gizem söz konusu olsa da tarihçiler onun Floransalı iş adamı Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa del Giocondo olduğunu iddia ediyor.

Mona Lisa’nın gerçekte kim olduğuna dair bir diğer iddia da Leonardo Da Vinci’nin annesi Caterina Buti del Vacca olduğu yönünde. Ayrıca tablodaki kadının Meryem Ana ya da Da Vinci’nin kendisi olduğuna yönelik iddialar da mevcut. Hatta Mona Lisa’nın gerçekte bir hayat kadını olduğunu ileri süren fikirler de var. Fakat ünlü tabloda resmedilen kadının kim olduğu ne kadar merak edilse de net bir bilgi henüz mevcut değil.

MONA LİSA TABLOSUNDA ARKA PLANDA RESMEDİLEN NE?

Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasının 10 Aralık 2021 tarihli yayınında yarışmacılardan birine sorulan “Mona Lisa tablosunda arka planda hangisi resmedildi?” sorusunun ardından dünyaca ünlü bu eserde Mona Lisa’nın arka planında ne olduğu büyük bir merak konusu oldu. Yelkenli bir gemi, bir şato, yıkık bir duvar ve bir köprü şıklarının yer aldığı soruya ‘Bir köprü’ diyerek doğru cevabı veren yarışmacı, bir sonraki soruya geçme hakkı kazandı. Ünlü Ressam Leonardo Da Vinci, Mona Lisa tablosunda arka planda bir köprü resmetmiştir.

LEONARDO DA VİNCİ KİMDİR?

15 Nisan 1452’de dünyaya gelen Leoardo Da Vinci, Rönesans döneminde yaşamıştır. Döneminin önemli bir ressamı, mimarı, matematikçisi, müzisyeni, anatomisti, astronomu, mühendisi, heykeltraşı, jeoloğu, karografı ve yazarıdır. Evlilik dışı bir çocuk olduğu söylenen Da Vinci, annesi yeni bir evlilik yapana kadar annesiyle yaşamış, daha sonra büyükbabasının evine yerleşmiştir.

Mona Lisa tablosu kimin eseridir? Mona Lisa gerçek hayatta kim? Leonardo Da Vinci kimdir?

Evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi o dönem yasak olduğu için üniversite eğitimi görememiş olan Leonardo Da Vinci, küçük yaşlarından itibaren çok güzel çizimler yapmıştır. Babası, dönemin ünlü ressam ve heykeltraşı Andrea del Verrocchio’ya Da Vinci’nin yaptığı resimleri göstermiş ve Verrocchio da onu çırak olarak yanına almıştır. Leonardo Da Vinci burada birçok ünlü sanatçıyla tanışma imkanı bulmuş ve sadece resimle değil entrümanlarla da yakından ilgilenmiştir.

1482 yılında Floransa’yı terk eden Da Vinci, Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girmiştir. Dükün hizmetinde girebilmek için gemiler, köprüler, silahlar ve kilden heykeller yapabileceğini bir mektupta anlatan Leonardo, bu mektubu Sforza’ya göndermemiştir. Fakat yazmış olduğu bu mektup, tüm zamanların en iyi iş başvurusu olarak literatüre geçmiştir. Ünlü ressam, 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalışmış ve dük için resimler, heykeller yapmış, festivaller organize etmiştir. Ayrıca makine ve silah tasarımlarıyla da ilgilenmiştir.

1503-1506 yılları arasında dünyaca ünlü tablosu Mona Lisa’yı icra eden Leonardo Da Vinci, bu eserini yanından bir an bile ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştır. 1513-1516 yılları arasında Roma’da Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer almıştır. Anatomi ve Fizyoloji alanlarında çalışmalar yapmıştır. Fakat Papa’nın yasak koyması nedeniyle kadavralar üzerinde çalışamamıştır.

2 Mayıs 1519 tarihinde Amboise’deki evinde 67 yaşında ölen Leonardo Da Vinci’nin kralın kollarında can verdiği söylenmektedir. Fakat bu sadece bir iddia olarak kalmıştır. Da Vinci, vasiyetinde mirasının büyük bölümünü Lombardiya aristokratının oğlu olan öğrencisi Kont Francesco Melzi’ye bırakmıştır. Amboise’de bulunan Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilmiştir.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...