Tgrt Haber

Atom bombasının babası Oppenheimer'ın Türk fizikçiye yazdığı mektup ortaya çıktı

22 Temmuz 2023 11:00 - Güncelleme : 22 Temmuz 2023 11:39
Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber

Efsanevi yönetmen Christopher Nolan imzalı, atom bombasının babası sayılan Robert Oppenheimer'ı konu alan 'Oppenheimer' film vizyona girdi. Robert Oppenheimer ile ilgili çok ilginç bir haber gündemdeki yerini de aldı. Oppenheimer'ın Türk bilim insanı Feza Gürsey'e yazdığı mektup ortaya çıktı.

Atom bombasının babası Oppenheimer'ın Türk fizikçiye yazdığı mektup ortaya çıktı
Robert Oppenheimer, Christopher Nolan, Film, Atom Bombası

Dünyanın en popüler yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan'ın yeni filmi Oppenheimer, beyaz perdedeki yerini aldı. Atom bombasının babası sayılan J. Robert Oppenhemier’ın hayatını anlatan film, üç saat gibi uzun süresine rağmen izleyicilerin beğenisini adı.

Filme ilham veren fizikçi Robert Oppenheimer'ın, 1962'de Türk fizikçi Feza Gürsey'e yazdığı mektup, kısa süre içerisinde sosyal medyanın gündemine oturdu. En çok konuşulan konularından birisi olan Oppenheimer mektubunda Gürsey'e şunları aktarmış:

İŞTE O MEKTUP

"T.D.'den, gelecek yıl burada bir yılı karşılayabileceğinizi öğrendim. Umarım öyledir ve sizden haber aldığımda meslektaşlarıma danışacağım ve olumlu düşüncelerimizi kağıda dökeceğiz. Kısa süre sonra tekrar gelmeniz bana doğru geliyor."

YÜZYILIN EN ÖNEMLİ FİZİKÇİLERİNDEN BİRİYDİ...

NTV'de yer alan habere göre; yirminci yüzyılın önemli matematikçi ve teorik fizikçilerinden biri olarak kabul edilen Gürsey, 1971'den 1991'e kadar Yale Üniversitesi'nin Fizik Bölümü'nde görev yaptı. Temel parçacık fiziği alanında yaptığı önemli katkılar nedeniyle 19 Ocak 1977'de Sheldon Glashow ile birlikte Oppenheimer Ödülü'ne layık görüldü.

Derleyen: Baran Aksoy-Tgrthaber.com.tr
Kaynak: Ajanslar, NTV

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.