Tgrt Haber
31 Ocak 2024 17:23 - Güncelleme : 31 Ocak 2024 17:26

Ortaköy'de Roma dönemine ait küp bulundu

Çorum'un Ortaköy ilçesinde, Roma dönemine ait hububat depolama küpü bulundu.

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Ortaköy'de Roma dönemine ait küp bulundu
Ortaköy

Ortaköy İlçesinde Tepelerarası mevkiindeki bir tarlada tarihi eser olduğu düşünülen bir küp bulunduğu ihbarı yapılması üzerine İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından Müze Müdürlüğü bilgilendirilmiştir. Müze personeli ve İlçe Jandarma Komutanlığı personelinin ortak çalışmasıyla yerinden alınan küp Çorum müzesine nakledilmek üzere Ortaköy İlçe Jandarma Komutanlığı bahçesine götürüldü.

ÇORUM MÜZESİ BAHÇESİNDEKİ YERİNE NAKLEDİLDİ

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın küpün Çorum müze bahçesinde sergilenmesi talimatının ardından Jandarma bahçesinden alınan küp aynı gün Çorum Müzesi bahçesindeki yerine nakledildi.

Ortaköy'de Roma dönemine ait küp bulundu

Çorum Müzesi uzman arkeologları tarafından incelenen küpün; Roma Dönemine MS 2.-3. Yüzyıllara ait olduğu ve kendi döneminde yörede yaşayan çiftçiler tarafından hububat ve tahıl ürünlerinin depolanması ve saklanmasında kullanılan iri küplerden olduğu anlaşılmıştır. Müze bahçesinde sergilenen küple ilgili envanter ve diğer çalışmalar devam ettiği bildirildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...