Tgrt Haber
29 Ocak 2024 16:25 - Güncelleme : 29 Ocak 2024 16:26

Tarihi köy gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Roma döneminden kaldığı düşünülen Mardin’in Savur ilçesine bağlı olan Hisarkaya köyü tarihi ve doğasıyla keşfedileceği günü bekliyor.

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Tarihi köy gün yüzüne çıkmayı bekliyor
Mardin

Mardin’in Savur ilçesine bağlı Hisarkaya köyü tarihi ve doğasıyla keşfedilmeyi bekliyor. Hisarkaya köyünün Roma döneminden kaldığı belirtiliyor.

Tarihi köy gün yüzüne çıkmayı bekliyor

PEK ÇOK ESER HALA KÖYDE!

Çevre köylerin hepsinin bu köye bağlı olduğunu ve Roma dönemine kadar dayandığını söyleyen köy sakini Abdulsamet Altundal, "Diğer köylerin hepsi bizim köye bağlıymış. Büyüklerimiz Hazreti Ali zamanında buranın fethedildiğini dile getiriyor. Köyün girişinde köprü var. O köprünün orada köy fethediliyor. 100 sene kadar önce ailemiz buraya yerleşiyor. Mağarada kalıyorlardı. Burada iki aşiret bulunurdu. Zila ve Ziyaret aşiretleri. Zila aşireti diğer aşireti istemediği için aralarında kavga çıkmış. Daha sonra bizim aşiret olan Alike ile Ziyaret aşireti bir araya gelerek Zila aşiretini köyden göndermişler. Eskiden köyde Roma dönemine ait paralar bulunuyordu. Yağmur yağınca köylüler buluyorlardı. Ama uzun zamandır bulunmuyor. Bizim köyümüz tanıtılmadığı için çok fazla bilinmiyor. Oysa keşfedilecek çok güzel ve tarihi yerlerimiz var" diye konuştu.

Köyün sakinleri tarih kokan köylerinde inceleme yapılarak, turizme kazandırılmasını bekliyor. Eski dönemlere ait pek çok eserin halihazırda köyde olduğunu aktaran vatandaşlar, inceleme yapılması halinde bu eserlerin hangi dönemlerden kalma olduğunun da anlaşılacağını söyledi.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...