Tgrt Haber
26 Ocak 2024 16:23 - Güncelleme : 26 Ocak 2024 16:25

Türkiye’de bir ilk! “Otizm Anneler Korusu” sahneye çıktı

Bursa’da otizimli bireylerin annelerinden oluşan "Otizm Anneler Korosu" ilk konserini Uğur Mumcu Sahnesinde verdi.

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Otizm

Otizmli bireylerden oluşan koroya annelerde dahil oldu. Otizmli bireylerden İzmir'de kurulmuş bir koro olduğunu ifade eden koro şefi Gönüllü şef Dr. Aysel Gürel, "Otizmli bireylerden koro bulunuyor. Ama annelerinden kurulmuş olan bir koro yok. Böyle bir koroyu ilk kez Bursa'da kurmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şarkı söylemenin insanları rehabilite ettiği bir gerçek. Bu koro ile sıkıntılı hayatları olan anneler, şarkı söyleyerek psikolojik olarak rahatlıyorlar. Beraberlerinde çocukları için de müzik rahatlatıcı bir etki oluşturuyor. Amacımız hem anne ve çocukların müzikle rehabilitasyonunu sağlamak, hem de toplumda otizm konusunda duyarlılık ve farkındalık oluşturmak. Umuyoruz ki örnek alınarak tüm şehirlerimizde böyle korolar kurulur" diye konuştu.

ANNELER BÜYÜK ALKIŞ TOPLADI!

Otizm Anneler Korusunun kuruluşunun bir tesadüf eseri olduğunun altını çizen Gürel "Aynı zamanda Bursa Nilüfer Kadın Korosu'nun gönüllü şefliğini de yapıyorum. Geçtiğimiz yıllarda koro olarak otizmli çocuk ve anneleri için yılbaşı eğlencesi düzenlemiş, birlikte şarkılar söylemiştik. O gün bir annenin söylediği bir söz beni çok etkilemişti. O annenin keşke bizim de koromuz olabilseydi, biz de şarkılar söyleyebilseydik şeklindeki sözleri beni çok etkiledi. "Neden olmasın" diyerek çalışmalara başladık. Bu dilek gerçekleşti. İlk konserimizi dün akşam verdik" dedi.

Toplamda 22 şarkının seslendirildiği konserde ilk defa sahneye çıkan ve ilk kez şarkı söyleyen 13 annenin solo performansları büyük alkış aldı. Konser sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız ve Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Sibel Özer tarafından koro şefine plaket ve çiçek takdim edildi. Duygu dolu anların yaşandığı konser izleyenlerin coşku dolu alkışlarıyla sona erdi.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...