2022-07-14 10:58:37 | Son Güncelleme : 2022-07-14 11:08:56

Van Gogh resminin içinde gizli otoportre, X-rayda fark edildi

Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh'a ait daha önceden bilinmeyen bir otoportre, bir tabloyu X-ray taramasından geçirdikleri sırada içine gizlenmiş halde şans eseri bulundu.

Van Gogh resminin içinde gizli otoportre, X-rayda fark edildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İskoçya Ulusal Galerisi uzmanları, bir sergiden önce X-ray taramasından geçirdikleri eserde şans eseri Vincent Van Gogh'a ait otoportreyi tespit etti. 'Köylü Kadın Başı' olarak bilinen eserin arkasında yer alan otoportre, karton ve yapıştırıcı katmanları arasında gizlenmiş. Galerinin kıdemli uzmanı Lesley Stevenson, sanatçının "kendilerine baktığını" gördüklerinde şoke olduklarını anlatıyor.

"KÖYLÜ KADIN BAŞI" ADLI ESERE GİZLENMİŞ 

Stevenson, "X-ray taramasına ilk baktığımızda tabii ki çok heyecanlandık. Bu büyük bir keşif çünkü Van Gogh'un yaşamına ait bildiklerimize yeni bir parça ekliyor" dedi. Hayatı boyunca ciddi maddi zorluklar yaşayan Hollandalı sanatçı, paradan tasarruf etmek amacıyla kullanılmış tuvalleri arkalarını çevirerek yeniden kullanıyordu.

Van Gogh, sanat tarihinin en etkili ve ünlü isimlerinden birisi olarak biliniyor. Hayatı boyunca maddi zorluklar yaşayan sanatçının asıl şöhreti, 1890'da 37 yaşında öldükten sonra yayıldı. "Köylü Kadın Başı" adlı eser, 1960'ta Edinburgh'un önde gelen avukatlarından birisinin hediyesi olarak İskoçya Ulusal Galerisi'ne verildi. Eserde, Van Gogh'un 1883-1885 yılları arasında yaşadığı, Hollanda'nın güneyindeki Nuenen kasabasından bir kadın yer alıyor. Birkaç defa el değiştiren portre, 1923'te Evelyn St Croix Fleming tarafından satın alındı. Oğlu Lan, James Bond karakterini oluşturan kişi olarak tanınıyor.

1951'de ise eser İskoçya'ya geldi ve Alexander ve Rosalind Maitland'ın koleksiyonuna girdi. Ardından da Ulusal Galeri'ye bağışlandı. X-ray ile ortaya çıkan otoportrenin, asıl esere zarar vermeden nasıl sergilenebileceği tartışılıyor.  Edinburgh'taki sergiye gelen ziyaretçiler, en azından X-ray taramasını görebilecekler.