2022-08-05 13:10:27 | Son Güncelleme : 2022-08-05 13:16:02

Civan Canova kimdir, sağlık durumu nasıl? Civan Canova kaç yaşında, nereli?

Civan Canova, sosyal medya hesabı üzerinden sağlık durumuna ilişkin yapmış olduğu açıklamanın ardından gündemin en çok konuşulan konuları arasında yerini aldı. Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan ve son olarak ‘Üç Kuruş’ isimli televizyon dizisinde ‘Oktay Çaka’ karakterini canlandıran Civan Canova, yaşadığı sağlık sorunu ile sevenlerini derinden üzerken, ünlü oyuncu üzerine araştırmalar da yoğunlaşmaya başladı. Peki Civan Canova kimdir, kaç yaşında, nereli? Civan Canova’nın sağlık durumu nasıl? Detaylar haberimizde…

Ağrıları için hastaneye gitmek zorunda kaldığını belirten Canova, hastanede karşılaştığı sonuçla tedavi seyrinin değiştiğini, ağrıların ikinci plana atıldığını söyledi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Ağrıları için hastaneye gitmek zorunda kaldığını belirten Canova, hastanede karşılaştığı sonuçla tedavi seyrinin değiştiğini, ağrıların ikinci plana atıldığını söyledi.

Türk sinemasının usta isimlerinden biri olan ve rol aldığı dizilerde daima büyük beğeni toplayan Civan Canova, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımla, sevenlerini derinden üzdü. Sağlık durumunda meydana gelen olumsuzluklardan bahseden ünlü oyuncu tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgi aktarırken, “Civan Canova kimdir, kaç yaşında?”, “Civan Canova’nın sağlık durumu nasıl?” sorularına cevap aranmaya başladı. İşte usta oyuncu Civan Canova’nın biyografisi, rol aldığı dizi/filmler ve sağlık durumu ile ilgili tüm merak edilenler…

“HER ŞEY 2014 YILINDA GÜMÜŞLÜK SAHİLİNDE BAŞLADI”

Fatmagül'ün Suçu Ne?, Çiçek Taksi, Paramparça, Bizim Aile, Üç Kuruş ve daha birçok sevilen dizide rol alarak büyük bir izleyici kitlesine ve sevene sahip olan Civan Canova, bir süredir mücadele ettiği sağlık sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımla yaşadığı problemleri takipçileriyle paylaşan ünlü oyuncu, 15 gündür kolundaki ağrı nedeniyle hastanede yattığını belirtirken, hastalık süreci ve seyri ile ilgili bilinmeyenleri de anlattı. Canova, “Çok sevgili arkadaşlarım, akrabalarım, canımdan çok sevdiğim kardeşlerim, yeğenlerim... Size vereceğim haber pek güzel değil ama vermek zorunda hissediyorum kendimi. Her şey 2014 yılında Gümüşlük sahilinde dolaşırken başladı. Sol bileğimden ameliyatlıydım, kemik ölümü vardı bileğimde. O kemiği çıkardılar. Onu sakınmak için bir kafeye doğru giderken kapkara bir köpeğin üzerine bastım. Hayvan da gayrı ihtiyari sıçradı, beni yere attı. Sağ kolumun üzerine bütün vücudumun gücüyle düştüm. Kemik ölümü, tendon kopması, adele erimesi meydana geldi. Daha sonra MR çekildi ve doktor 'Protez taktırman gerek' dedi. Onu da ben istemedim, ihmal ettim.” şeklinde konuştu.

CİVAN CANOVA’NIN SAĞLIK DURUMU NASIL?

2,5-3 ay önce ağrılarının katlanılamaz bir hale geldiğini aktaran Civan Canova, bu ağrıların geceleri uyutmayacak kadar arttığını bildirdi. Canova, yaşadığı sıkıntıları, “Sonunda 2,5-3 ay önce feci ağrılarım sızılarım başladı. Geceleri uyutmayacak kadar. Dizilerimiz bitmemişti. Bir yandan dizi, bir yandan ağrılarla uğraştım. Hastaneye geldim ve MR çektirdim. Koluma protez takılması gerektiğini söylediler. Fakat o şimdi 2. planda kaldı.” sözleriyle ifade etti.

Ağrıları için hastaneye gitmek zorunda kaldığını belirten Canova, hastanede karşılaştığı sonuçla tedavi seyrinin değiştiğini, ağrıların ikinci plana atıldığını söyledi. Usta oyuncu, “Çünkü akciğer filmi çekerken, bu sefer de akciğerimde belirsiz bir kitle olduğu tespit edildi. Bütün ilgi onun üzerine toplandı. 15 gündür hastanedeyim, yatıyorum. Bütün ailem yanımda. ne olur telefon etmeyin, telefonla uğraşacak vaktim yok. Birkaç gün daha burada kalacağım, sonra taburcu edecekler. Bir ay önce kasık fıtığı ameliyatı olmuştum bir yandan onun ağrısı. Dişimde apse çıktı onun ağrısı. Ondan da parça aldılar ve ne olduğunu belli etmek için. Lütfen beni fazla düşünmeyin sadece iyiliğimi isteyin” şeklinde konuşarak, akciğerlerinde tespit edilen kitlenin ne olduğunun tespit edilebilmesi için 15 gündür hastanede kaldığını ifade etti. Canova, takipçilerinden ve yakınlarından, sağlık durumu için endişelenmemelerini, sadece dua etmelerini istedi.

CİVAN CANOVA KİMDİR?

28 Haziran 1955 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Civan Canova, aslen Ankaralıdır. Tiyatrocu Mahir Canova ve Gündüz Sencer’in oğlu olan Civan Canova, küçük yaşlarda anne ve babasının ayrılığına şahit oldu. Anneannesi tarafından büyütülen usta oyuncunun annesi, ikinci evliliğini oyuncu Kartal Tibet ile yaptı. İlkokul yıllarını Ankara Radyosu’nda babasının yönetmenliğini yaptığı ‘Radyo Çocuk Saati’nde küçük roller alarak geçirdi. Üvey babası Kartal Tibet sayesinde film setleri ile tanışan Canova, ilkokuldan sonra TED Ankara Koleji’ni yatılı olarak okudu.

Ankara Koleji’nden 1973 yılında mezun olan Civan Canova, konservatuvar sınavlarına hazırlandı ve 1974 yılının yaz aylarında Yılmaz Güney ile ‘Arkadaş’ filminde oyunculuk hayatına başlamış oldu. Aynı yıl Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne kaydolan Canova, bu süreçte Şerif Gören’in yönettiği ‘Nehir’ isimli sinema filminde rol aldı. 1979 yılında konservatuvardan mezun oldu. Ardından Devlet Tiyatroları kadrosuna girerek İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Çok sayıda oyunda görev alan ünlü sanatçı, tiyatronun yanı sıra sinema filmleri ile de ilgilendi.

1989 yılında ‘Kör Buluşma’ isimli film senaryosu ile yazarlık hayatına ilk adımı atmış oldu. Yazmış olduğu bu senaryo ile Kültür Bakanlığı’nın açtığı senaryo yazma yarışmasında ilk ona girdi. 1994 yılında ilk oyunu olan ‘Kıyamet Sularında’yı yazdı ve bu oyun Kenan Işık tarafından sahnelendi. İsmet Küntay En İyi Yazar Ödülü’ne ve Avni Dilligil En İyi Tiyatro Yazarı Ödülleri’ne layık görülen Civan Canova, bu süreçten sonra yazdığı ve rol aldığı çok sayıda oyun ile birçok ödülün sahibi oldu. 1996 yılında ‘Bizim Aile’ isimli televizyon dizisinin senaryosunu kaleme aldı ve dizide ‘Ataç’ karakterini canlandırdı. Ardından ‘Çiçek Taksi’ dizisinde ‘Artist Celal’, ‘Paramparça’ dizisinde de ‘Rahmi Gürpınar’ rollerini üstlendi.

Usta oyuncu, 2006 yılında ‘Eve Dönüş’ isimli sinema filminde işkenceci polis rolü ile 43. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oyunculuğa devam eden Civan Canova, resim sanatı ile uğraştı. 2016 yılında Teşvikiye Erinç Sanat Galerisi’nde, 2017 yılında da İstanbul Beyoğlu’ndaki Bitiyatro’da resim sergisi açtı.

Etiketler